Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS)

0
Envanterde

 

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını karşılamak için milli kaynaklar kullanılarak modern bir savaş yönetim sistemi dizayn etmek ve geliştirmek bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. 1999 yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından harekât ihtiyaçları paralelinde, gelişmiş savaş yönetim sistemi üretimi projesi başlatılmış ve proje GENESİS olarak adlandırılmıştır. GENESİS Savaş Sisteminin bütün yazılım ve donanımları Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından dizayn edilmiş ve patenti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına alınmıştır. Geliştirilen sistem milli sanayiye aktarılmıştır.

Otomatik Hedef Tespit ve Takip Sistemiyle, mevcut tüm keşif gözetleme radarları için Entegre Otomatik Radar Tespit, Takip ve Veri Birleştirme Sistemi yeteneği kazanılmıştır. Aynı zamanda tüm hava tehditlerine karşı Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis yeteneği kazanılmıştır. Bu fonksiyon tüm hava savunma silahları için kullanılabilir.

Modernizasyondan sonra, G Sınıfı Fırkateynler uzun dönem gereksinimlerini karşılayacak şekilde modern bir komuta ve kontrol sistemi kazanmıştır. PHALANX, CHAFF ve IFF gibi bağımsız alt sistemler Savaş Yönetim Sistemine başarıyla entegre edilmişlerdir.

GENESİS modernizasyonuyla, Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi Savaş Yönetim Sistemiyle tamamen entegre edilmiştir. Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi aynı zamanda özellikle asimetrik tehditlere karşı suüstü modunda da kullanılabilmektedir.

Kaynak:www.dzkk.tsk.tr

 • TACTICOS’tan GENESİS’e Geçiş

  BARBAROS (MEKO) SINIFI FIRKATEYNLERDE BULUNAN TACTICOS SİSTEMİ, GENESİS TÜREVİ OLAN B-SYS …
Daha Fazla İlgili Yazı
Daha Fazla Editör
 • ​​​​​​​VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi

    VOLKAN Tank Atış Kontrol Sistemi, tankın mevcut ateş gücünü üçüncü nesil ana muhare…
 • Uzun Ufuk Projesi

    Günümüz Deniz Kuvvetlerinin en önemli görevlerinden biri; Denizde Durumsal Farkında…
 • HERİKKS

  ​   HERİKKS (HAVA SAVUNMA ERKEN İKAZ VE KOMUTA KONTROL SİSTEMİ) taktik sahadaki hava …
Daha Fazla Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemleri

İlginizi Çekebilir

TACTICOS’tan GENESİS’e Geçiş

BARBAROS (MEKO) SINIFI FIRKATEYNLERDE BULUNAN TACTICOS SİSTEMİ, GENESİS TÜREVİ OLAN B-SYS …