Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri General Dynamics yeni hafif tank konseptini tanıttı

General Dynamics yeni hafif tank konseptini tanıttı

0

General Dynamics, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Savunma Fuarı AUSA 2018’de Griffin III hafif tank konseptini tanıttı.

AUSA 2018’de gösterilen General Dynamics Griffin III hafif tank konsepti, daha önce İngiliz Ordusu’nda bulunan CVRT paletli keşif araçları ailesinin yerini almak üzere General Dynamics UK tarafından geliştirilen, Scout SV olarak bilinen Ajax paletli zırhlı aracın gövdesini kullanmaktadır.

Griffin III, ABD Ordusu Silahlanma Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Merkezi tarafından geliştirilen otomatik yükleme sistemi ile beslenen 50mm otomatik top ile donatılmış yeni bir kule ile donatılmış hafif tank kategorisinde zırhlı bir araçtır. Taret, 360° dönüş gerçekleştirebilirken 50mm top + 85 ° ila -20 ° arasında yükselme açısına sahiptir. Araç 6 piyade taşıyabilmektedir.

Griffin III, beka seviyesi arttırılmak için radar, kızılötesi ve görsel spektrumda araç izini azaltmak için tasarlanmış Armorworks’ten Tacticam adlı altıgen kamuflajla donatılmıştır. Araç’ta İsrail merkezli IMI Systems tarafından geliştirilen Iron Fist Aktif koruma sistemi bulunuyor. Yüksek seviyede koruma ve ateş gücü sunan aracın ağırlığı 40 tonun altında.

2017 yılında ABD Ordusu, Mobil Korumalı Ateş Gücü (MPF) adı altında hafif tank satın almak için bir program başlattı. ABD Ordusu 2017 yılı sonuna kadar teklifleri bekliyordu. 2019 yılının başında ABD Ordusu’nun iki teklifi seçmesi ve bu iki teklifin ödüllendirilerek Mühendislik ve İmalat Geliştirme geçilmesi planlanıyor.

Kaynak: ArmyRecognition

Daha Fazla İlgili Yazı
Daha Fazla Fatih Mehmet
Daha Fazla Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri

İlginizi Çekebilir

ABD, Hırvatistan’a helikopter hibe ediyor

ABD Hırvat ordusuna iki UH-60M helikopteri hibe ediyor. Hırvatistan Savunma Bakanı Damir K…