Pars 4×4

0
Envanterde Yok

 

PARS 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç; İleri gözetleme, anti- tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde kurgulanmıştır.

PARS 4X4, 25-30 Bg/ton gücündeki araç 1.9 m’lik düşük bir siluete ve amfibi özelliğe sahiptir. 5 kişilik mürettebatı bulunan araç hiçbir hazırlık gerektirmeden derin ve akıntılı suda operasyon yapabilir. Aracın sudaki arttırılmış manevra kabiliyeti ise, arkasında konumlandırılan iki adet su jeti ile sağlanmaktadır. Araç, suda nokta (Pivot) dönüşü yapabilmekte ve aynı zamanda arzu edildiğinde suda geri istikamete doğru hareket edebilme kabiliyetine sahiptir.

Yere yakın ağırlık merkezi, tam bağımsız süspansiyon sistemi, ABS destekli hidrolik disk frenleri, düşük yer basıncı, arttırılmış yaklaşma ve uzaklaşma açıları, azaltılmış kırılma açısı ile her türlü zorlu arazide hareket edebilmektedir. %70 dik eğim tırmanabilen , %40 yan eğimde tutunabilen PARS 4X4, 50 cm dik engelleri de kolaylıkla geçebilmektedir. Aracın önünde yer alan hidrolik kurtarma vinci sayesinde, ihtiyaç halinde kendini kurtarma özelliğine sahiptir.

PARS 4X4’ün hareket kabiliyeti, merkezi lastik şişirme sistemi ile arttırılmış olup, lastik içi katı disk sistemi sayesinde “Patlak Gider” (Run Flat) özelliğine de sahiptir. PARS 4X4 asfaltta 120 km/h max hız ve 700 km menzile sahiptir. Arazide 4X4 özelliğindeki araç otoyolda 4×2 pozisyonuna geçebilmektedir. Gevşek ve kaygan zeminde aks kilidi bulunan PARS 4X4 otomatik bir şanzımana sahiptir.

Balistik gereksinimlere uygun olarak tasarlanan balistik korumalı camlar aynı zamanda sürücü ve araç içeresindeki tüm personele çok geniş bir görüş açısı sağlamaktadır. PARS 4X4, entegre gece ve gündüz kameraları sayesinde karanlık ortamlarda dahi sürücü ve komutana kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Sürücü, komutan ve nişancı için özel olarak geliştirilen kumanda ve ikaz panelleri ile yükseklik ayarlı mayın koruma koltukları; farklı ölçü ve donanımlardaki askeri personelin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır.

Mayınlara ve el yapımı patlayıcılara karşı korumalı olan aracın gövdesi, balistik malzemeden üretilmiştir.

Farklı görev ve kullanıcı ihtiyaçlarına yönelik ekipmanların araç içerisinde kullanılması veya taşınması göz önünde tutularak tasarlanan araç, yük taşıma kapasitesi ve açık mimari özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

PARS 4X4, CH-47 Chinook ağır yük helikopteri dahil her türlü askeri kargo uçağı ile taşınabilmektedir.

İşletme maliyetini düşürmek için birçok parça tasarımı araç ömrü ile aynı tutulmuştur. Araç arazide hızlı sökülüp takılabilen bir güç grubu sayesinde bakım ve lojistik destek kolaylığı sağlamaktadır.

Geliştirici: FNSS

 

Teknik Özellikler

Güç Ağırlık Oranı

Motor

Mürettebat Kapasitesi

Uzunluk

Genişlik

Yükseklik (Gövde)

Transmisyon

EURO 3 Güç Paketi

Aks Sayısı

Tahrik Edilen Aks Sayısı

Süspansiyon Sistemi

Fren (Servis)

Fren (Park)

Elektrik Sistemi

Azami Yol Hızı

Suda Yüzme Hızı

Azami Yol Menzili

Yaklaşma Açısı

Uzaklaşma Açısı

Azami Meyil Tırmanma

Azami Yan Meyil

Dik Engel Aşma

Hendek Aşma

Dönüş Yarıçapı

25-30 Bg/ton

Dizel

5

< 5 m

< 2.5 m

< 1.9 m

Tam Otomatik

F34 Yakıtı, JP8

2

Tümü

Çift Salıncaklı

Hidrolik ve ABS’li

Mek. Yaylı ve Hidrolik

MIL STD 1275

120 km/s

8 km/s

700+ km

54°

42°

%70

%40

50 cm

90 cm

< 7 m

 

Daha Fazla İlgili Yazı
Daha Fazla Admin
  • BMC AMAZON 4×4

      BMC’nin “Çok Amaçlı Zırhlı Araç” kategorisinde üretmiş olduğu zır…
  • Kaplan-20 Yeni Nesil Zırhlı Muharebe Aracı

      KAPLAN; FNSS tarafından geliştirilen, muharebe ağırlığına bağlı olarak 22-25 Bg/ton…
  • BMC EFE

      BMC EFE Taktik Tekerlekli Araç BMC tarafından geliştirilen EFE 185-09 B 2.5 Ton Tak…
Daha Fazla Kara Araçları

İlginizi Çekebilir

Kaplan MT seri üretime hazır

FNSS Genel Müdürü Nail Kurt, Kaplan MT’nin testlerinin bittiğini ve seri üretime haz…