Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri SSİK sonrası kara araçlarında büyük sipariş

SSİK sonrası kara araçlarında büyük sipariş

2 dakikada okunabilir
0

Ocak ayının son günü gerçekleşen Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde alınan kararların içeriği ortaya çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın yer aldığı toplantıda kara araçlarına yönelik önemli projelere imza atıldı.

Kara araçlarında ilk karar Özel taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (ÖTTZMA) programına ilişkin oldu. Bu program ile Kara Kuvvetleri Komutanlığının acil alım ihtiyacına binaen 170 adedin üzerinde 8X8 araç, FNSS firmasından tedarik edilecek.

SSİK’te alınan bir diğer karar çeşitli kuvvetlerin ihtiyacını karşılamak üzere alındı. Bu çerçevede 700’den fazla 4X4 araç için BMC ile sözleşme görüşmelerine başlanacak. BMC’nin iş yüküne etki edecek bir diğer karar, 116 adet mayına ve pusuya karşı korumalı personel taşıyıcı Kirpi’nin tedarikine ilişkin oldu.

BMC KirpiBMC Vuran

 

 

 

 

 

 

Bu kararlarla yaklaşık bin adet kara aracının tedarik edilmesine yönelik önemli bir adım atılmış oldu. Altay Ana Muharebe tankına ilişkin kamuoyunda karar beklentisi olsa da konuya ilişkin bilgi arzı gerçekleşti.  Altay tankının 250 adetlik seri üretimi için OTOKAR, FNSS ve BMC firmaları son tekliflerini 8 Şubat 2018 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığına  sundu.

Kaynak: C4Defence

  • SSİK kararları gün yüzüne çıktı

    Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK), 31 Ocak 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Er…
  • Pars 6×6 İzci

      Pars 6×6 İzci Özel Maksatlı TAKTİK Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Adını bir z…
  • ASELSAN yeni yıla hızlı başladı!

    ASELSAN ile BMC arasında Uzaktan Komutalı Silah Sistemi tedarik sözleşmesi imzalandı. ASEL…
Daha Fazla İlgili Yazı Yükle
Daha Fazla Yükle Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri

İlginizi Çekebilir

TSK’nın keskin nişancıları Afrin’de

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Mehmetç…