STOP

2 dakikada okunabilir
0
Envanterde

 

Stabilize Silah Sistemleri ailesinde Stabilize Makinalı Tüfek Platformu (STAMP) Sisteminin bir üst grubunda yer alan STOP Uzaktan Komutalı Stabilize Top Sistemi, STAMP sistemi ile ortak bazı alt birimlere sahip olup benzer özellikler taşımaktadır.

STOP, stabilize edilen bir taret üzerine yerleştirilmiş olan Top, Elektro-Optik görüş birimleri içeren ve Silah Kumanda Birimi aracılığı ile uzaktan kumanda edilebilen, otomatik hedef takip özelliğine, modüler yapıya sahip bir stabilize silah sistemidir.

STOP Sistemi, gece ve olumsuz görüş şartlarında çıplak gözle görülemeyen hedeflerin tespit edilmesini, hedeflerin otomatik olarak tanınmasını, takip edilmesini ve atış yapılabilmesini sağlamaktadır.

Silah nişan hattının, sistemin monte edildiği platformun hareketlerinden etkilenmemesi ve hedef üzerinde kalabilmesi için, taret stabilize edilmiştir. Aynı zamanda otomatik hedef takip yeteneğine de sahip sistem ile üzerine yerleştirilmiş olduğu platform veya hedef hareket halindeyken isabetli atış yapılabilmektedir.

STOP Sisteminde 25 mm KBA ve 25mm M242 Bushmaster otomatik top silah olarak kullanılmakta, değişik görev ihtiyaçları için farklı algılayıcılar ile de donatılabilmektedir.

STOP Sistemi, otomatik hedef izleme özelliği ile hedefin hız ve rotasını hesaplamakta, meteoroljik koşullar, mühimmat tipi ve hedef mesafe bilgilerini de dahil ederek atış sırasında otomatik balistik düzeltme uygulamaktadır.

Üretici: ASELSAN

Daha Fazla İlgili Yazı Yükle
  • KESKİN

        KESKİN Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi (UKSS), nişancının zırhlı araç koruma…
  • BOZOK 12.7 mm

      TEK KİŞİLİK MANUEL TAKATLİ MAKİNALI KAPALI SİLAH KULESİ Bozok 12.7 MKT tek kişilik …
  • BAŞOK

      UZAKTAN KOMUTALI STABİLİZE 7.62mm SİLAH PLATFORMU ​Başok-ukss, zırhlı muharebe araç…
Daha Fazla Yükle Hafif Silahlar

İlginizi Çekebilir

Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı

​​​ Aselsan tarafından geliştirilen Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sa…