Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Türkiye’de SAMP/T dönemi resmen başladı

Türkiye’de SAMP/T dönemi resmen başladı

2 dakikada okunabilir
0

Türkiye’de SAMP/T dönemi resmen başladı.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan  Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı ile Fransa Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Bakanlığı ve İtalya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arasında savunma işbirliği niyet beyanını imzaladı.

Üç ülkenin imza attığı niyet beyanı ile hava ve füze savunma sistemlerinin ortak üretiminde işbirliğinin güçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda askeri elektronik sistemler, yazılım ve simülasyon sistemleri ile muhabere teçhizatı konularında, teknolojik işbirliği dahil savunma sanayi işbirliğinin geliştirilmesi desteklenecek. Türkiye, Fransa ve İtalya işbirliğinin ilk adımı olarak, SAMP/T Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi sistemini temel alan bir sistem üzerinde çalışacak.

Millî Savunma Sanayiine Kritik Katkı

İşbirliğinin sonucu olarak EUROSAM Konsorsiyumu ile çalışacak Türk savunma sanayii firmalarının proje boyunca önemli teknolojik kazanımlar elde etmesi bekleniyor. Geliştirilecek sistemle ulusal ve NATO hava savunmasına katkı sunulacak olunmasıyla birlikte proje boyunca Türk savunma sanayii firmalarının elde edecekleri tecrübeler millî projelere de yansıyacak.

SAMP/T Türkiye gündemine ilk olarak 2015 yılı sonunda, T-LORAMIDS projesinin iptalinin ardından Türkiye’den bir heyetin gidip sistemi yerinde değerlendirmesi ile gelmişti.

 

  • PIF-PAF

    PIF-PAF teknolojisi Aster uzun menzilli hava savunma füzesinde kullanılmakta. Aster füzesi…
  • Füze Veri Bağı Sistemleri

    Uzun / Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi Veri Bağı Uzun ve Orta Menzilli Tank Savar Füz…
  • Aselsan ve Roketsan ile EUROSAM anlaşma imzaladı

      Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak Fransa’yı ziya…
Daha Fazla İlgili Yazı Yükle
Daha Fazla Yükle Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri

İlginizi Çekebilir

Jandarma’ya ilk T-129 Atak teslim edildi

Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından verilen siparişle Jandarma Genel Komutanlığı havacı…