Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kasırga Tyndall’da bulunan F-22’leri vurdu

Kasırga Tyndall’da bulunan F-22’leri vurdu

0

Michael Kasırgasının Neden Olduğu Bilanço

10 Ekim’ de Florida’da Tyndall Üssü’nü (AFB) vuran kasırganın, ABD  Hava Kuvvetleri’ne (USAF) ait bir dizi uçağın zarar görmesine neden olduğu belirtiyor. 17 adet Lockheed Martin F-22 Raptor savaş uçağı ve açıklanamayan sayıda Boeing QF-16 hedef uçaklarının 4. seviyedeki (Michael) kasırganın Meksika Körfezi kıyısındaki istasyona çarpması sonucunda hasar aldıkları belirtiliyor.

Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü (AFB) T-38 Talon jet eğitim uçaklarına, 325. Fighter Wing filosu F-22 savaş uçaklarının yanı sıra 53. Silah Değerlendirme Grubu’na ait QF-16 hedef uçaklarına ve E-9A Telemetri uçağına ev sahipliği yapmaktadır. Bu istasyon kasırgadan önce tahliye edildi ancak bir grup uçağın hangar ve bakımhanede kaldığı belirtiliyor.

USAF, saateki hızı 240 kilometreyi bulan kasırganın üs boyunca ”hasara yol açmış” olduğunu tanımlarken, hemen sonrasında ortaya çıkan görüntüler, kasırganın hangarlara ciddi bir hasara yol açtığını hatta içlerindeki uçakların bu felaketten zarar gördüğünü gösteriyor. Uçakların uğradığı hasarın kapsamı değerlendirilirken, yetkililerden gelen ilk açıklama hepsinin kurtarılabilir durumda olduğu yönünde.

Yetkililer, bu iyimser değerlendirmeleri erken yapmış olmasına rağmen USAF’nin envanterinde sadece 183 F-22 mevcut; bunların 153’ü savaşmaya elverişli, geri kalan ise eğitim için kullanılmaktadır. Nispeten büyük oranda hasar almış uçakların geçici olarak onarımları yapılsa bile bu durum USAF’ın ön cephe muharebe kabiliyetinde önemli bir kayıp olarak yorumlanabilir. Üretimi sona ermiş olan uçakların onarımının çok pahalı olduğunu açıklayan ABD, bunlara ek olarak F-22 uçaklarının onarımlarının basit olmadığı belirtmektedir. Yinede bu tür uçakların eksikliği orduya ciddi zarar vermesi sebebiyle hizmete geri dönmesi gerekmektedir.

Kaynak: Jane’s

İlgini Çelebilir!

Rusya Kamov Ka-52M helikopter sözleşmesini 2020’de imzalanacak

Rusya Savunma Bakanlığı, 2020’de Kamov Ka-52’nin (NATO Kod Adı Hokum-B) yüksel…