Anasayfa Haberler Genel Haberler Rolls-Royce motor üretimini desteklemek için kontrol tesisi açtı

Rolls-Royce motor üretimini desteklemek için kontrol tesisi açtı

0

Rolls-Royce firması, ABD’nin savunma alanındaki faaliyetlerini desteklemek için Indiana’daki Purdue Üniversitesi kampüsünün yanında yer alan Discovery Park District’te yeni bir motor kontrol tesisi kurdu.

Şirket, kurulan tesiste, uçuş sırasında motor operasyonlarına yardımcı olan elektronik motor kontrol cihazlarını test ve monte edecek. Tesis aynı zamanda şirketin B52’nin Motor Değiştirme Programı için yarışan F130 motorunu destekleyecek. F130 motoru, Rolls-Royce’un BR725 ticari motorunun bir çeşididir.

Rolls-Royce şirketinin CEO’su Tom Bell,

“Rolls-Royce, on yıllardır Purdue Üniversitesi’nin partneri, olarak yüksek teknoloji içeren motor bileşenlerini test ve monte etmek için yeni motor kontrol tesisini açmaktan heyecan duyuyoruz. İster Rolls-Royce AE ailesi ister B52 için rekabetçi F130 motorumuz olsun bu yeni kontrolörler ABD askeri pilotlarını dünya çapında uçarken destekleyerek en yüksek kalitede teknik ürün sağlayacak.” 

Purdue Araştırma Vakfı başkanı Brian Edelman,

“Rolls-Royce’un geliştirdiği yeni elektronik motor kontrolörleri, Purdue ve Rolls-Royce arasındaki işbirliğine dayalı araştırma ve geliştirmenin uzun tarihine dayanıyor. Ayrıca Rolls-Royce’un, şirketin Discovery Park Bölgesi’ndeki  jet motoru bileşenlerinin araştırma ve geliştirmesinin 2017 açılışındaki başarısını genişletmesi için harika bir fırsat.” 

Purdue Üniversitesi ve Rolls-Royce Ortaklığı

Purdue Üniversitesi Rolls-Royce’u Üniversite Teknoloji Ortağı olarak belirlemiştir. Rolls-Royce 2015’ten beri 18 milyon dolardan fazla Rolls-Royce yatırımı ve şirketinin iş gücü arasında 600’den fazla Purdue Üniversitesi mezunu ile ileri motor teknolojisi, malzeme ve test kabiliyetini içeren araştırmalarda da iş birliği yapıyor.

Rolls-Royce ve Purdue Üniversitesi yeni motor kontrol tesisinde olduğu gibi dijital teknolojiler ve siber güvenlik alanlarında da iş birliği yapıyor.

Elektronik motor kontrolörleri, karmaşık gaz türbin motorlarının çalıştırılmasına, hava ve yakıt akışı gibi birden fazla faktörün izlenmesine ve ayarlanmasına yardımcı olur. Dizüstü bilgisayarın büyüklüğünde olan yüksek teknoloji ürünü kontrolörler, pilot iş yükünü azaltan ve yakıt verimliliğini artıran, güvenlik açısından kritik teknik bileşenlerdir.

Yeni kontrolörle donatılmış ilk motor, ABD Donanması MQ-4C Triton İHA’ya entegresi için Northrop Grumman’a teslim edilecek.

Ek olarak, yeni kontrolörler ABD Hava Kuvvetleri RQ-4 Global Hawk İHA ve ABD Donanması’na ait MQ-25 Stingray insansız hava yakıt ikmal uçağı için AE 3007 motorlarına kurulacak. Purdue’deki tesis ayrıca, şirketin motor yarışmasını kazanması durumunda, Air Force B-52 stratejik bombardıman uçağı yeniden tasarlama programı için Rolls-Royce F130 motorlarına elektronik kontrolörler monte edecek. F130 motorları şirketin Indianapolis tesislerinde üretilecek.

YTÜ Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 4. Sınıf öğrencisi. Savunma politikaları ve savunma sanayii meraklısı. Türkiye-ABD ilişkileri özelinde Türk Dış Politikası araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Kırım’da Rusya’nın insan hakları ihlalleri devam ediyor

Kırım İnsan Hakları Grubu tarafından aktarılan bilgiye göre, Kırım’da işkenceler ve …