Anasayfa Tedarik ve Ar-Ge Projeleri Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)

0
Proje AşamasındaPrototip/ÜretimEnvanter

ZAHA, bir amfibi çıkarma operasyonu esnasında gemi ile sahil arasındaki mesafeyi en hızlı şekilde alma kabiliyetine sahip olan bir araçtır. Harekâtın çıkarma safhasında, kıyıya yanaşan havuzlu çıkarma gemilerinden denize inebilmekte ve aradaki mesafeyi yüksek süratle kat ederek, birliklerin koruma altında ve ateş desteği ile kısa zamanda karaya çıkmasını sağlamaktadır.

Suda direnci azaltmaya yönelik gövde tasarımı ve güçlü su jetleri ZAHA’ya, denizde 7 knot karada ise 70 km/s azami sürat ile yüksek bir hareket kabiliyeti kazandırmaktadır. %60 dik eğim tırmanabilen, %40 yan eğimde tutunabilen ZAHA, 90 cm dik engelleri ve 2 m hendekleri de kolaylıkla geçebilmektedir.

ZAHA, 12.7 mm MT ve 40 mm Otomatik Bomba Atar barındıran uzaktan komutalı kulesi ile yüksek ateş gücüne sahiptir. ZAHA; Personel Taşıyıcı, Komuta Aracı ve Kurtarma Aracı olmak üzere üç değişik konfigürasyona sahiptir. Araç üzerindeki UKSS FNSS tarafından tasarlanmıştır.

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât konsepti ve görev ihtiyaçları göz önüne alınarak FNSS tarafından tasarlanmıştır. ZAHA’nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni amiral gemisi TCG Anadolu’nun amfibi operasyonlarında kullanılması bekleniyor. Havuzlu Çıkarma Gemisinde konuşlanmış birliklerin, zor deniz koşullarında sahile ve karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlamak amacıyla geliştirilecek Zırhlı Amfibi Hücum Aracı projesi kapsamında 23 adet Amfibi Hücum Personel Aracı, 2 adet Amfibi Hücum Komuta Aracı ve 2 adet Amfibi Hücum Kurtarma Aracı tedarik edilecek.

 

İlgini Çelebilir!

BOZOK: Lazer Güdümlü Minyatür Mühimmat

PROJE/MÜHİMMAT BOZOK, insansız hava araçlarına taarruz yeteneği kazandırarak, asimetrik sa…