Anasayfa Haberler Genel Haberler 1700 Bangladeş askeri Suudi Arabistan’a yerleşecek

1700 Bangladeş askeri Suudi Arabistan’a yerleşecek

0

Dhaka Tribune gazetesinin aktardığına göre; Bangladeş Ordusu Genelkurmay Başkanı, Suudi Arabistan’ın iki bölgesine 1.700 Bangladeş askerinin yerleştirilmesi sürecinde harekete geçildiğini açıkladı.

General Aziz Ahmed Salı günü Natore’deki bir etkinlikte Bangladeşli askerlerin son dönemde iki ülke arasında imzalanan anlaşma uyarında iki bölgedeki kara mayınlarının kaldırılmasında Suudi ordusuna yardım edeceğini söyledi.

General Aziz katıldığı törende 1700 askerin yanı sıra 18 ek personelden oluşan iki adet mayın temizleme birliğinin Suudi Arabistan’ın Jazan ve Najran bölgelerine konuşlandırılabileceğini belirtti.

Bangladeş ilgili Suudi makamlarına konuya ilişkin mutabakat zaptını (MoU) gönderdi. Askerlerin dağıtım süreci mutabakat zaptı onaylandıktan sonra resmen başlayacak.

Suudi Arabistan’ın asker ihtiyacı

Zengin bir ülke olarak Suudi Arabistan hava kuvvetleri haricindeki kuvvetler için ciddi miktarda yabancı personele ihtiyaç duyuyor. Bakım lojistik gibi teknik konularda batı ülkelerini kullanırken Sudan gibi müslüman Afrika ülkelerinden ise paralı asker veya yine bu ülkelerden ikili anlaşmalar ile direkt ordu mensubu askerler ithal ediyor.

Suudi Arabistan Kraliyet Hava Kuvvetleri ise pilot ihtiyacını Suudi Hanedanı prensleri arasından seçerken kuvvetin teknik personeli yine yurt dışından ithal ediliyor veya Suud vatandaşlarından seçiliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Meteksan Savunma Genel Müdüründen COVID-19 salgınına karşı dayanışma mesajı

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan; “İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte …