Anasayfa Haberler ABD Donanması ilk CMV-22B hava filosunu kurdu

ABD Donanması ilk CMV-22B hava filosunu kurdu

0

ABD Donanması (USN), ilk CMV-22B filosunun (VRM) lojistik çok görevli hava filosu olarak hizmete girmesi ile birlikte C-2A Greyhound kargo uçağından  Bell-Boeing MV-22 Tiltrotor’un değiştirilmiş bir modeline geçişe başlamış oldu.

ABD Donanması 2015’te eski C-2A Greyhound COD (Carrier Onboard Delivery)  uçağı için hizmet ömrünün artılıması  alternatif seçeneğini kullanmaktan kaçındı.  ABD Donanması, Hava Kaynaklı Deniz İkmali / Lojistik (AR / LSB) gereksinimini karşılamak için CMV-22B’yi seçti. Deniz Hava Sistemleri Komutanlığı (NAVAIR), CMV-22B geliştirme / mühendislik değişikliği önerisi (ECP) düzenlemesiyle ilişkili yinelenmeyen mühendislik projesi için Bell-Boeing Ortak Proje Ofisiyle Mart 2016’da 151 milyon ABD Doları tutarında sözleşme yaptı.

Donanmaya göre, CMV-22B edinme yaklaşımı, donanmaya özgü bir dizi alt sistemi / gereksinimi birleştirmek için ECP (mühendislik değişikliği önerisi) modifikasyonuna adapte edilmiş olgun bir platformun yeniden kullanılmasına dayanıyor.  ECP, kanatlar ve çıkıntılar üzerine kıçta/önde dış konformal yakıt tankları, yolcu taşırken kullanım için bir genel seslendirme sistemi, yakıt boşaltma kabiliyeti, kargo bölmesi ve yükleme rampası aydınlatması ve görüş hattının ötesinde güvenli olacak şekilde genişletilmiş menzil yeteneği katacak yüksek frekanslı (HF) bir telsiz ile iletişim yeteneği sağlayacak.

CMV-22B’nin ana görevi Pratt & Whitney F135 motorunu doğrudan kıyı üslerinden uçak gemisi güvertelerine taşımaktır. F135 güç sistemini bu hava araçlarının içine yerleştirebilmek önemlidir, çünkü yüklü olarak taşıma kabiliyeti 1.000 mile kadar uzanır. Ek olarak, CMV-22B amfibi gemilere, uçak gemilerine yaptığı gibi teslimat yapabilecek.

VRM-30 filosu 14 Aralık’ta San Diego, Kaliforniya’daki Donanma Üssü Coronado’da düzenlenen bir törenle resmen kuruldu. İlk CMV-22B uçağının 2020 yılında  filoya teslim edilmesi planlanıyor.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…