Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD Donanması yeni gemisini hizmete soktu

ABD Donanması yeni gemisini hizmete soktu

0

Lockheed Martin açıklamalarına göre ABD Donanması, ülkenin yedinci Freedom sınıfı Kıyı Savaş Gemisi USS Wichita’yı (LCS 13) aktif ve emekli denizcilerin de olduğu bir kalabalık önünde 12 Ocak 2019’da Mayport’ta görevlendirdi. Bu kilometre taşıyla Lockheed Martin ekibi önderliğinde inşa edilen gemi, aktif hizmete giriyor.

Savaş gemileri arasında benzersiz olan LCS, kıyıya yakın görevleri tamamlamak için tasarlanmıştır ve ABD Donanma filosunun büyüyen ve gerekli bir parçası olarak ön plana çıkmaktadır.

USS Wichtia

Hızlı (40 knot’tan fazla sürat yapabilen), otomatik (ek olarak yeterli personel sayısıyla), ölümcül (standart olarak RAM – Rolling Airframe Missile – ve dakikada 220 mühimmat ateşleyebilen Mark 110 topu ile donatılmıştır), esnek (geminin yüzde 40’ı ihtiyaca göre yeniden yapılandırılabilir; Longbow Hellfire füzeleri, 30 mm’lik silahlar ve gelecekteki görevleri icra etmeyi bekleyen insanlı ve insansız sistemler için uygun bir altyapı oluşturur).

Lockheed Martin Küçük Ölçekli Savaş ve Gemi Sistemleri Başkan Yardımcısı Joe DePietro, “Biz eminiz ki, LCS 13, donanmanın ihtiyaçlarını karşılayacak ve filosu ihtiyaç duyduğunda görevine hazır bir şekilde orada olacak. Biz bugün, personeliyle birlikte deniz kuvvetlerinin en yeni gemisinin, ailesine katılmasından onur duymaktayız. Bu gemileri, artan ölümcüllükleri ve kabiliyetleri ile mümkün olan en kısa sürede teslim etmeye devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

LCS, yüksek manevra kabiliyetine sahip, ölümcül ve uyumlu bir gemi olarak biliniyor. Mayınlar ve denizaltılar için karşı-önlemlere odaklanılmış bir dizayna ve donanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aegis Ortak Kaynak Kütüphanesi kullanılarak geliştirilmiş, COMBATSS-21 Savaş Yönetim Sistemi – içinde bulunduğu filoyla güdümlü çalışmasını sağlar. Freedom sınıfı LCS, sahip olduğu yeni teknolojiler ve kapasiteyle gelecekteki görevlerde derin sularda da görev yapabilecek bir yapıya sahiptir.

LCS 13’ün komutanı Nathan Rowan, “Gururlu bir ebeveyn gibi, bu geminin gerçekten ne kadar harika olduğunu sizinle paylaşırken çok heyecanlıyım. İnsanlar bana LCS hakkında sorular soruyor. Yeni bir kruvazör mü yoksa destroyer mi? Aslında ikisi de değil. Tamamen yeni bir savaş gemisi kategorisi. LCS, bu kadar küçük bir vücut için oldukça sert yumruklara sahip.” açıklamasında bulundu.

Freedom sınıfı LCS’nin inşa edildiği Wisconsin’deki Fincantieri Marinette Marine’de çeşitli üretim ve test aşamalarında olan yedi gemi bulunuyor. Sınıftaki bir sonraki varyant, bu baharda gelmesi beklenen USS Billings ismine sahip LCS 15 olarak biliniyor.

Kaynak: Navy Recognition

İlgini Çelebilir!

Avustralya’da ABD öncülüğünde oluşturulan Körfez’deki ‘Denizcilik Güvenlik Misyonu’na katılacak

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Avustralya’nın bölgede İran’la yaşanan gerginlikler s…