Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD donanmasının uçak gemilerinden USS Theodore Roosevelt’te COVID-19 salgını

ABD donanmasının uçak gemilerinden USS Theodore Roosevelt’te COVID-19 salgını

0

Defense News’ın haberine göre USS Theodore Roosevelt gemisinin komutanı, Amerikan Donanması’nın gemideki COVID-19 salgınına karşı icra edilen faaliyetlerin artırılmasını ve enfekte mürettebatın münferit tecride tabi tutulmasını talep etti.

Roosevelt mürettebatının büyük çoğunluğu gemideki sıkışık kamaralarda kalırken, bir kısım mürettebat Guam limanında karantinaya tabi tutuluyor ancak; bahse konu karantina tesisleri Amerikan Donanması’nın isterlerini karşılar (NAVADMIN guidance) nitelikte değil. Sonuç olarak, Roosevelt’in komutanı Brett Crozier’e göre, salgına karşı icra edilen faaliyetler oldukça yetersiz.

Crozier; üstlerine yazdığı ve San Fransisco Chronicle isimli yayın organının incelediği mektupta, toplu karantina tesislerinin COVID-19 salgınını yavaşlatmakta yetersiz kalacağını ileri sürdü. Amerikan Donanması’nın ve Amerikan Deniz Piyadeleri’nin (USMC) bünyesindeki sıhhiye birimleri de münferit karantinanın daha faydalı olduğuna dair tavsiye vermekte. 1 Nisan 2020 tarihinde Pentagon’da icra edilen basın toplantısında bahse konu mektubun emir komuta zinciri dahilinde bir iletişim aracı olduğu belirtildi ancak; mektubun basına nasıl sızdığının henüz belli olmadığı aktarıldı.

Donanma Sekreteri Thomas Modly’nin bahse konu basın toplantısından alınan görüntüsü. Fotoğraf: ABD Savunma Bakanlığı

Crozier, mektubunda:

“Denizcilerimiz ölmemeli. Eğer şimdi harekete geçmezsek denizcilerimizin, en temel unsurlarımızın, üzerine eğilmekte başarısız olacağız. Eğer bir muharebe söz konusu olsaydı mevcut vaziyete karşı daha farklı yaklaşabilirdik çünkü harp esnasında barış zamanında kabul edilemeyecek riskleri almakta tereddüt etmeyiz. Ancak bir harpte değiliz, bu yüzden mürettebattan bir denizcinin bile salgın sebebiyle can vermesine müsaade edemeyiz. Sivil ve askeri sağlık yönergelerine uymak ve trajik sondan kaçınmak için ivedi ve kararlı bir şekilde hamle yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

İlk vaka 24 Mart’ta resmi basın açıklamasıyla duyurulmuştu

Amerikan donanması, USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde ilk COVID-19 vakasını 24 Mart 2020 tarihinde duyurdu. Donanma’dan üst rütbeli yetkililerin Navy Times’a aktardığına göre de pazartesi gününe kadar toplam 40 mürettebatın COVID-19 testi pozitif çıktı. O günkü basın duyurusunda, gemide toplamda 800 adet hazır test kiti olduğu beyan edilmişti. Ancak gemideki güncel enfekte sayısı basına yansıyanlardan daha yüksek olabilir. San Fransisco Chronicle’a anonim olarak konuşan bir yüksek rütbeli mürettebat, Roosevelt’te 200 denizcinin COVID-19 pozitif olduğunu aktardı.

Teddy Roosevelt mürettebatı, güvertede atış talimi icra ederken, 22 Mart 2020. Fotoğraf: ABD Savunma Bakanlığı

Komutan Crozier’e göre geminin önünde iki seçenek var; gemideki salgını durdurmayı başaramamak ve hasta halde görev icra etmek veya salgını gemiden söküp atmak için CDC’nin yönergelerini sıkı bir şekilde yürürlüğe sokmak.nCrozier’in salgını durdurmak için öne sürdüğü teklif; mürettebatın %10’unun gemide kalması, reaktörü çalışır halde tutması ve gemiyi dezenfekte etmesi. Geri kalanlar ise gemiden tahliye edilecek ve münferit olarak karantinaya tabi tutulacak.

“Görev seyrine çıkmış bir nükleer tahrikli uçak gemisinin mürettebatının kahır ekseriyetini tahliye etmek ve iki hafta süresince karantinaya tabi tutmak uç bir tedbir gibi görünebilir ancak; bu riski almamız gerekiyor. Almamamız gereken risk, 4000’den fazla mürettebatı Theodore Roosevelt’te tutmak.”

Karantina için fiziki imkanlar hızla oluşturulmaya çalışılıyor

Donanma Sekreteri Thomas Modly, salı günü CNN’e verdiği demeçte, komutan Crozier ile mutabık olduklarını ve Amerikan Donanması’nın Roosevelt’teki mürettebatı tahliye etmek için günlerdir çalıştıklarını aktardı ancak; Guam’daki fiziki imkanların kısıtlı olması itibariyle birtakım zorlukların olduğunu belirtti:

“Sorun şu ki, şu an Guam’da yeteri kadar yatak yok, bu yüzden Guam hükümetiyle otel kiralamak, çadır tipi tesisler kurmak gibi kalemler üzerine müzakere ediyoruz.”

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pakistan’ın MİLGEM Korvetlerinin üçüncüsü Karaçi’de kızağa konuldu

Ana yükleniciliğini Millî Savunma Bakanlığına bağlı ASFAT’ın yaptığı Pakistan’a ihra…