Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD Güney Kore’ye SM-2 Block IIIB satışına onay verdi

ABD Güney Kore’ye SM-2 Block IIIB satışına onay verdi

0

ABD Dışişleri Bakanlığı, SM-2 Blok IIIB hava savunma füzelerinin Yabancı Askeri Satışlar (FMS-Foreign Military Sales) sistemi kanalıyla Güney Kore’ye satışına onay verdi. Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satış kongresine 16 Mayıs 2019 tarihinde bildiren gerekli sertifikayı verdi.

Kore Cumhuriyeti (ROK), SM-2 Blok IIIB Standart Füzelerden doksan dört (94) adete kadar satın aldı ve SM-2 Blok IIIB için on iki (12) MK 97 MOD 0 Güdüm Bölümü satın aldı. Teknik yardım, eğitim ve öğretim ekipmanı (yayın ve teknik veriler) ve ilgili lojistik desteğin de dahil olduğu programın tahmini değeri 313,9 milyon dolar.

DSCA tarafından yapılan açıklamada bu satışın ABD’nin en önemli müttefiklerinden birine gerçekleştirildiği belirtilerek şu cümlelere yer verildi: “Kore Cumhuriyeti, Doğu Asya ve Batı Pasifik’teki en büyük siyasi ve ekonomik güçlerden biridir ve bu bölgede barış ve istikrarın sağlanmasında ABD’nin kilit bir ortağıdır.” DSCA açıklamasında SM-2 Block IIIB satışının bölgedeki dengeleri değiştirmeyeceğinin altını çizdi.

Kore Cumhuriyeti Donanması, mevcut envanterini tamamlamak için SM-2 Blok IIIB’yi kullanmayı planlıyor. Önerilen satış, ABD ve diğer müttefik kuvvetlerle birlikte çalışabilirliği arttırırken bir savunma kabiliyeti sağlayacaktır. Kore Cumhuriyeti, bu ek füzeleri silahlı kuvvetlerine entegre etmekte zorlanmayacak.

Bu onay Güney Kore’nin SM-2 Block IIIB tedariğinde nihai kararı temsil etmiyor. Tedariğin gerçekleşmesi için üretici firma Raytheon ile Güney Kore Hukuümeti arasında nihai sözleşmenin imzalanması gerekiyor.

SM-2 Füzesinin VLS sisteminden çıkışı

Standart Missile -2 Block IIIB

SM-2 Blok IIIB füzesi, Block IIIA’nın aynı RF yönlendirme sistemine artı bir yandan entegre edilmiş aktif Kızılötesi arayıcıya sahiptir. Bu çift modlu güdüm sistemi, en son ECM (elektronik önleme sistemi) tarafından yoğun olarak korunan uçaklara ve füzelere karşı uygundur.

Her iki SM-2 füze varyantı da gelişmiş elektronik karşı önlemler ortamında, sesaltı, süpersonik, alçak ve yüksek irtifa, yüksek manevra, dalış, gemisavar füzeler, deniz yüzeyini takip eden füzeler, bombardıman uçakları ve helikopterlere karşı başarılı bir şekilde hedefleri vurdu.

Aynı zamanda alçaktan uçan hedefleri görüş hattının ötesine karşı koymak için gelişmiş bir yetenek sağlar. Blok IIIB, mevcut Standart Blok II / III füzelerine bir yükseltme kiti olarak uygulanabilir.

4 Mayıs 2006’da ABD Donanması, Raytheon’a 75 Blok IIIB füzesi ve 80 Blok IIIB dönüşüm kitinden oluşan SM-2 üretimi için 142 milyon dolarlık bir sözleşme verdi. Raytheon, sekiz uluslararası ülkeyi kapsayan uluslararası müşterilerden gelen küresel talepleri karşılamak için 2017 yılında SM-2 füze hattını yeniden başlattı. Yeni teslimatların 2020’de başlaması planlanıyor ve 280’den fazla SM-2 Block IIIA ve IIIB füzesi içerecek. SM-2 füzesinin ABD ve diğer ülke gemilerinden 2.700’den fazla başarılı uçuş testi ile geniş alan ve kendini savunma uçuş testi geçmişi vardır.

İlgini Çelebilir!

Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde 14 yeni proje sergilenecek

Savunma Sanayii Başkentte Buluşuyor Savunma sanayinin yeni vitrini Uluslararası Askeri Rad…