Anasayfa Haberler ABD Hava Kuvvetlerinin altıncı nesil savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı

ABD Hava Kuvvetlerinin altıncı nesil savaş uçağı ilk uçuşunu yaptı

0
Savaş Uçağı

ABD Hava Kuvvetleri 6. nesil savaş uçağı ile ilk uçuş testini gerçekleştirdi.

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), dijital olarak tasarlanmış Yeni Nesil Hava Hakimiyeti (NGAD) programı kapsamında geliştirdiği yeni savaş uçağını ilk kez uçurdu. Yapılan test, 15 Eylül’de Hava Kuvvetleri Birliği’nin (AFA) yıllık konferansında açıklandı.

Program gizliliğini korurken USAF yönetimi uçağın geliştiricisi, sözleşmenin tutarı ve ne zaman sahaya çıkabileceği gibi ayrıntıları vermeyi reddetti. Ancak USAF Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik (AT&L) Sekreter Yardımcısı Will Roper, 15 Eylül’de NGAD için gerekli olan görev sistemlerinin çoğunun test prototipiyle uçurulduğunu söyledi. Roper, hem muhabirlere hem de kamuoyuna sunumu sırasında zamanının çoğunu NGAD ve gelecekteki USAF uçak ve silah sistemlerine yönelik dijital mühendislik yaklaşımının erdemlerini övmek için harcadı.

Dijital mühendislik geliştirme sürecinde esneklik sağlıyor

Roper’a göre, dijital mühendislik entegrasyon riskini azaltıyor ve eş zamanlılığı daha az önemli hale getiriyor. Roper, dijital mühendisliğin USAF’in daha fazla paralel çalışma yürütmesine ve bunu yaparken de kabul edilebilir seviyede riske sahip olmasına izin verdiğini söyledi. Dijital mühendisliğin eş zamanlılığın önemini azalttığını ve mühendislerin artık daha az sorun yaşayarak çalışmalarını sağlayarak, daha uzun süre “mühendislik yapmalarına” izin verdiğini aktardı.

Roper, dijital mühendislik ortamındaki hazırlanan modellerle, gerçek dünyada tedarikçi tabanındaki tüm farklı döngülerin, sanal dünyadaki tasarım ve montaj alanına aktarılabildiğini söyledi. Hava Kuvvetleri’nin bunu dijital olarak çoğaltmaya karar vermesi durumunda bunların hepsinin fiziksel ve dijital modellerin birlikte gelişmesi için fiziksel sisteme aktarılacağını belirtti.

İlgili Olarak

Rusya, MiG-Sukhoi markası altında altıncı nesil savaş uçağı geliştirebilir

 

Savunma Sanayii Takipçisi, Avrupa Birliği & NATO Güvenlik Politikaları Araştırmacısı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…