Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD, İran’ın balistik füze tehdidine karşın Patriot sistemlerini Irak’ta aktif duruma getirdi

ABD, İran’ın balistik füze tehdidine karşın Patriot sistemlerini Irak’ta aktif duruma getirdi

0

ABD yetkililerine göre yeni hava savunma sistemleri şu anda Irak’taki askeri üslerde Amerikan ve müttefik kuvvetlerini son aylarda İran destekli isyancılar tarafından gerçekleştirilen saldırılara karşı koruyor.

Yetkililerin belirttiğine göre Patriot sistemleri ve diğer iki kısa menzilli sistem şu anda İran’ın ABD ve koalisyon birliklerine ocak ayında büyük bir balistik füze saldırısı düzenlediği Ayn al-Asad Hava Üssü’nde ve Erbil’deki askeri üste bulunuyor.

Ordu, bir dizi roket ve füze saldırısına maruz kalan birliklere daha fazla koruma sağlamak için son birkaç ay içinde savunma sistemlerini yavaş yavaş Irak’a taşıyor.

Ayn al-Asad hava üssü uydu görüntüsü | 17 Nisan 2020

İran’ın Saldırıları Yeni Sistemlere İhtiyacı Ortaya Çıkardı

İran Ocak ayında el-Esad’da birliklere karşı büyük bir balistik füze saldırısı başlattıktan kısa süre sonra, üslerdeki hava savunma sistemlerinin eksikliği hakkında sorular ortaya atıldı. Ancak gerginliklerin üstesinden gelmek, Iraklı liderlerle müzakere etmek ve ayrıca Irak’a kaydırılabilecek savunma sistemlerini bulmak zaman aldı. Füze saldırılarından önce Amerikan askeri komutası, bu tür saldırıların daha sık olduğu dünyadaki diğer yerlere oranla Irak’ta daha fazla sisteme ihtiyaç duyulduğuna inanmıyordu. Son zamanlarda artan İran destekli grupların saldırıları nedeniyle sistemler artık faaliyete geçti.

Bu hafta güney Irak’ta bir Amerikan petrol sahasında bir şirketinin yakınlarında birkaç roket düştü. Son aylarda ABD’nin enerji çıkarlarını hedef alan ilk saldırı oldu. Amerikalılar burayı çoktan terk etmişti.

Başkan Donald Trump geçtiğimiz haftanın başlarında İran’ın bir saldırı planladığı konusunda istihbarat aldığını söyledi. Hiçbir ayrıntı vermedi, ancak ABD birliklerine İran veya vekilleri tarafından saldırı gerçekleşirse, “İran gerçekten çok ağır bir bedel ödeyecek!” dedi.

Son haftalarda diğer yetkililer, olası büyük bir saldırıya işaret eden istihbaratta bir artış olduğunu söyledi. Ancak bu hafta ülkeler hızla yayılan koronavirüs ile boğuşurken tehdidin azaldığı belirtiliyor.

Kasım Süleymani’nin Öldürülmesiyle Saldırılar Arttı

Ocak ayı başında ABD, Bağdat’ta İran’ın en güçlü askeri yetkilisi olan Kasım Süleymani’yi ve Irak’ta İran destekli milislerin lideri Ebu Mehdi el-Mühendis’i öldürülmesiyle sonuçlanan bir hava saldırısı başlattı. Süleymani’nin öldürülmesi, İran balistik füze saldırısını tetikledi ve 100’den fazla Amerikan askerinin travmatik beyin yaralanmasına neden oldu.

Iraklı liderler el-Mühendis’in öldürmesiyle civarda bulunan Amerikan birliklerinin geri çekilmesi çağrısında bulunuyordu. Bu koşullar Patirot sistemleri üzerindeki müzakereleri çok hassas hale getirdi. Buna ek olarak, Orta Doğu’da en yetkili ABD komutanı General Frank McKenzie gazetecilere açıklamalarda bulundu. Patriot ve diğer sistemleri Irak’a taşımanın zor olduğunu, çünkü sistemlerin ihtiyaç duyuldukları başka bir yerden alınması gerektiğini söylemişti. Irak’taki sistemlerin nereden kaydırıldığı ise açıklanmadı.

Ayrıca büyük sistemleri parça parça Irak’a taşımak, birleştirmek ve birbirine bağlamak zaman aldı

Trump, 2018’de İran nükleer anlaşmasından çekildi ve anlaşma konusunda hafifletilen veya kaldırılan ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını yeniden tasarladı. Geçtiğimiz ayın sonlarında yönetim, ABD güçlerine yönelik saldırılardan sorumlu Şii milisleri destekleyen 20 İran vatandaşı ve şirketine yaptırımlar uyguladı.

Şu anda Irak’ta 6.000’den fazla ABD askeri var. Son birkaç ay içinde bazı kuvvetler geri çekilirken, diğerleri yeni hava savunma sistemlerini kurmak ve işletmek için gitti.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

Venezuela Stratejik Operasyonlar Komutanı Remigio Ceballos, kimliği belirsiz bir uçağın EE…