Anasayfa Haberler ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

ABD, NATO bünyesindeki dört uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti

0

ABD, 17 Eylül 2020 tarihinde, NATO bünyesinde işletilen dört adet A-29 Super Tocano uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti.

ABD, NATO liderliğindeki Kararlı Destek Misyonuna katkıda bulunan bir ülke olarak, Kabil’de düzenlenen bir törenle dört A-29 Super Tocano uçağını Afgan Hava Kuvvetlerine teslim etti.

Törende konuşan Afganistan Savunma Bakanı Vekili Esadullah Halid,“Bu uçakları aldığımızda, bunlar NATO’nun Afgan Kuvvetlerine bağlı olduğuna dair bir mesajdır” dedi. “Bu önemli zamanlarda, bu onların devam eden işbirliğinin güzel bir örneğidir ve bunun ülkede ve bölgede terörizm yenilgisine kadar devam edeceğini göstermektedir.” şeklinde konuşma yaptı. A-29, Afgan Hava Kuvvetlerinin en hızlı ve en güçlü havadan önleme ve yakın hava saldırı uçağıdır. ABD, 2016’dan bu yana Afgan Hava Kuvvetlerine 18 adet A-29 sağladı ve Şubat 2021’de altı tane daha transfer etmeyi planlıyor.

Bakan Khalid pilotların ve güvenlik görevlilerinin yer aldığı büyük bir topluluğa,“Bu yeni uçakları teslim aldığınız için hepinizi tebrik ediyorum.” dedi. “Umarım ülkemizi savunmak için gerekirse gece gündüz uçarlar.” dedi.

NATO, 2007’den bu yana, Afgan Hava Kuvvetlerini yeniden inşa etmek ve modernize etmek için önce Uluslararası Güvenlik Yardım Gücü (ISAF) ve ardından 2015’te başlayan Kararlı Destek Misyonu altında çalıştı. ABD ve koalisyon danışmanları, Afgan Hava Kuvvetlerine, bakanlık düzeyinden filo ve grup düzeyine kadar, eğitim, danışmanlık ve yardım sağlıyor.

NATO’nun Birleşik Güvenlik Geçiş Komutanlığı-Afganistan Komutanı Korgeneral John Deedrick, “NATO’nun Afganistan’daki hedefi her zaman uluslararası terörizm için güvenli sığınakları inkar etmek olmuştur.” dedi. “Bunu yapmanın en iyi yolu, güvenliği bağımsız olarak sürdürebilecek yetkin, eğitimli ve profesyonel Afgan güvenlik güçleri oluşturmaktır. Barış için çalışırken, NATO liderliğindeki Kararlı Destek Misyonu, Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçlerinin tüm şubeleriyle yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor. ” dedi.

2015’ten bu yana, misyonun modernizasyon çabaları, Afgan Hava Kuvvetlerinin Afganistan’ın en yetenekli güvenlik güçlerinden bazılarına dönüştürülmesini sağladı. NATO liderliğindeki eğitim, danışmanlık ve yardım çabalarının bir sonucu olarak, Afgan Hava Kuvvetleri artık bağımsız olarak lojistik, ikmal, insani yardım, kaza tahliyesi ve muharebe destek görevlerini planlıyor ve icra ediyor.

Bakan Khalid , “Afgan Hava Kuvvetimiz, Afgan Ordumuz ve Özel Kuvvetlerimizin son birkaç yılda kazandığı eğitim, öğretim ve deneyim bölgede benzersizdir.” dedi. “Her şeyden daha önemli olan özveri ve moral duygusu bu ülkenin askerleri ve gençlerinde güçlü ve biz buna her zaman tanık oluyoruz.” diyen Savunma Bakanı, güvenlik güçlerindeki ilerlemelerin, ülkenin uluslararası toplumla iş birliği yoluyla son 19 yılda elde ettiği kazanımların yalnızca bir kısmı olduğuna dikkat çekti. Bakan Khalid, “Son yirmi yılda, ülkenin yeniden inşasını, gençlerin eğitimini, Afganistan’ın bağımsızlığını ve bugün burada birkaç kamerayla tanık olduğumuz özgür medya gibi diğer başarıları gördük.” dedi. Bu başarılara kadınların artan rolünü de dahil etti. “Son yirmi yılda, Afgan kadınları gökyüzünde uçtu, pilot, doktor, öğretmen, bakan ve bakan yardımcısı oldu. Asla geçmiş günlerine geri dönmeyecekler.” ifadelerini kullandı.

İlgili olarak

Raytheon Technologies, Afganistan Hava Kuvvetleri pilotlarını eğitecek

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…