Anasayfa Haberler ABD Ordusu ek Husky mayın temizleme aracı sipariş etti

ABD Ordusu ek Husky mayın temizleme aracı sipariş etti

0

ABD Savunma Bakanlığı, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Virginia merkezli Chemring Sensors and Electronic Systems Inc.’e ABD Ordusu’nun Husky EYP imha araçlarını üretmek ve teslim etmesi için 200,2 milyon dolarlık bir sözleşme verdi.

Husky, ABD Ordusu tarafından konuşlandırıldığından bu yana binlerce EYP tespit edip imha eden etkili ve güvenilir bir sistemdir.

Chemring Sensors and Electronic Systems Inc., Husky Takılı Tespit Sistem kitlerini, yedek parçalarını, bakım ve eğitimini geliştirmek, entegre etmek ve üretmek ve teslim etmek için “W909MY-18-D-0014” ile sözleşme yapmak üzere 200.218.380 ABD Doları değerinde bir modifikasyon aldı.

Husky, Güney Afrika’da DCD Protected Mobility firması tarafından üretiliyor ve daha sonra ABD merkezli Counter-IED dediğimiz EYP/mayın karşıtı çözümler sunan şirketi Critical Solutions International, Inc. tarafından sağlanan ve desteklenen faydalı yükleri entegre edilerek sahada kullanılmaktadır.

Husky mayın ve EYP tespit/imha aracı, konvoylara öncülük ederek ve patlayıcı tehlikelerini arayacak olan araçtır. Husky patlamalara dayanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Ön ve arka taraf parçalanabilir ancak sürücünün bulunduğu orta kısım  bütünlüğünü koruyacak şekilde tasarlandı.

Husky, tehditleri bulma kabiliyeti nedeniyle, mevcut savaş bölgelerindeki tedarik güzergahlarında kullanılmaktadır.

Husky EYP ve Mayın Tespit/Temizleme Aracının Özellikleri

Varyantları

 • Husky MkIII: Standart aracın yükseltilmiş versiyonu.
 • Husky 2G: İki kişilik mürettebat kabiniyle donatılmış versiyonu.
 • Husky HMDS: Mayın tespit sistemi, HMD’ler aracın önüne monte edilmiş halde bulunur.
 • İmha ve Tespit koluna sahip Husky: El Yapımı Patlayıcıları tespit ve imhası için bir CSI kolu aracın önüne monte edilmiş olan versiyonu.

Araç, standart konfigürasyonda sürücü / operatörü ateşli silahlara karşı korumak için STANAG 4569 Seviye 3 koruma sağlar. Sürücü / operatörü mayın ve EYP tehdidine karşı korumak için araç kabininin zırhı Husky V-Shape gövde kullanıyor ve mayın patlamasına karşın Seviye 4A ve 4B STANAG 4569 koruma sağlıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Zeytindalı Harekatında terör örgütü PKK’nın EYP ve mayın tuzaklarını tespit ve imha amacıyla kullanılan Husky 2G mayın temizleme aracı

Husky HMDS Temel Özellikleri

 • Ağırlık: 8,800 kg
 • Maksimum Hız: yolda 75 km / s
 • Menzil: 800 km
 • Uzunluk, 7,34 m
 • Genişlik, 2,53 m
 • Yükseklik, 3,54 m
 • Tasarımcı Ülke: Güney Afrika

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …