Anasayfa Haberler ABD Ordusu ilk UH-60V Black Hawk helikopterini hizmete aldı

ABD Ordusu ilk UH-60V Black Hawk helikopterini hizmete aldı

0

ABD Ordusu ilk modernizasyonu tamamlanan UH-60V Black Hawk helikopterini hizmete aldı

UH-60V standardına yükseltilecek ilk Sikorsky UH-60 Black Hawk helikopteri, ABD Ordusu tarafından hizmete girdi. Program kapsamında Redstone Savunma Sistemleri, UH-60L helikopterinin analog aviyoniklerini (kendisi yükseltilmiş bir UH-60A) Northrop Grumman tarafından sağlanan bir dijital kurulumla değiştirmeyi içeren programın ana yüklenicisi. Çalışma, ABD Ordusu prototip entegrasyon tesisi ile ortaklaşa yürütülmektedir.

UH-60V Black Hawk Helikopteri yenilenmiş digital kokpiti ve aviyonik panelleri

UH-60V dijital kokpit, ABD Ordusu ve uluslararası operatörler ile hizmet veren en yeni UH-60M standart BlackHawk ile neredeyse aynı insan-makine arayüzü sağlamaktadır. Black Hawk helikopterlerinin, hazır donanım ve yazılımların entegrasyonunu destekleyen gelecekteki havadan yetenek ortamı (FACE) açık mimari standardı ile uyumlu hale getirilmekte, böylece platform yükseltmeleri seçildiğinde yeteneklerin hızlı bir şekilde uygulanması sağlanmaktadır.

UH-60V Black Hawk Helikopteri Digital Kokpiti

ABD Ordusu, yaklaşık 2.000 Black Hawk helikopterinin 760 adetini UH-60V konfigürasyonuna dönüştürecek olmasıyla, hizmetin program tamamlandığında 1.375 UH-60M ve 760 UH-60V platformlarını kullanmak gibi nihai bir hedefi var. Bir UH-60M ile UH-60V helikopteri arasındaki temel fark, UH-60M modelinde daha kalın ana rotor kanatlarına sahip iken, UH-60V modelinde ise türetildiği orijinal UH-60A modelinin sahip olduğu biraz daha ince kanatları aynı olmasıdır.

UH-60V Black Hawk Helikopteri Entegre Görev Ekipmanı Paketi

Northrop Grumman şirketine ait entegre, açık sistem mimarisi (MOSA), birden çok platformda yüksek performans sunmakta ve gelecekteki gereksinimlerden bağımsız olarak yazılım tanımlı yükseltmelere olanak tanımaktadır. Açık, esnek tak ve çalıştır mimari, hızlı ve zamanında yetenek iyileştirmelerini desteklemekte böylece kullanıcıların bir programın yaşam döngüsü boyunca en verimli ve uygun fiyatlı çözümden yararlanmaktadır.

Dijital, açık mimari entegre cam kokpitli UH-60L Black Hawk helikopterleri

Northrop Grumman, ABD Ordusunun UH-60L Black Hawk helikopterlerini entegre bir hesaplama sistemi, görsel görüntüleme sistemi ve Kontrol Ekran Üniteleri dahil olmak üzere dijital, açık mimariye sahip entegre bir cam kokpit ile modernize eden UH-60V hekikopterleri için Entegre Aviyonik Paketini sağlamaktadır. Bu paket, UH-60L helikopterlerindeki analog göstergeleri, ABD Ordusundaki en gelişmiş digital aviyonik sistemlerden birini sağlayan entegre bir sistemle değiştirilmektedir. Bu paket sayesinde, UH-60 platformunun ömrü ve görev yetenekleri uzatılmaktadır.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…