Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD Ordusu yüksek güçlü lazer silah programını hızlandırıyor

ABD Ordusu yüksek güçlü lazer silah programını hızlandırıyor

0

Defence-Blog’un aktardığına göre ABD Ordusunun insansız hava aracı (İHA), füze, roket, topçu saldırıları ve havan tehditlerini izleyecek, takip edecek ve önleyecek yüksek güçlü lazer silah programını hızlandırmaya çalıştığı doğrulandı.

Ordunun yeni yüksek güçlü lazer silah sisteminin 360º koruma sağlaması ve aynı anda farklı açılardan gelen tehditlere etkili olması amaçlanıyor. ABD Ordusu program kapsamında, Dynetics yükleniciliğinde-Lockheed Martin alt yükleniciliğinde geliştirilen FMTV (Orta Taktik Araç Ailesi) platformuna entegre edilmiş 100 kW sınıfı bir lazer sistemi olan mevcut HEL-TVD’yi ( Yüksek Enerji Lazer Taktik Test Aracı) kullanacak.

Yeni yönlendirilen enerji stratejisi kapsamında ordu, HEL-TVD’yi Donanma ve Savunma Sekreteri Ofisi tarafından geliştirilmekte olan benzer teknolojilerle birleştirmek için kaydedilen ilerlemeden yararlanıyor.

Mevcut bilgilere göre, FMTV 6×6 platformunu temel alan HEL-TVD 100kW sınıfı katı hal lazeri, IR tabanlı geniş görüş alanı ve IR tabanlı dar görüş alanlı ince hedef takibinden oluşacak.

Ordunun sahalarını havan, İHA’lar ve daha fazla strese maruz bırakan tehditlerden koruyacak olan bu sistem yaklaşık 250-300kW sınıfı daha yüksek güce sahip sisteme ulaşmayı sağlayacak ve daha güçlü sistemler gelişene kadar geçecek süredeki korumayı üstlenecek.

Ordunun hedefi 2024 mali yılına kadar bir müfreze için Yüksek Enerjili Lazer – Gayri Nizami Atış Koruma Kabiliyeti – HEL-IFPC olarak bilinen bir yetenek için taktik araçlara entegre edilmiş dört adet prototip sunmak.

İlgini Çelebilir!

İsviçre, Eagle V 6×6 keşif aracı almak için GDELS-Mowag ile anlaştı

General Dynamics European Land Systems (GDELS) -Mowag’ın 5 Aralık’ta yaptığı a…