Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri ABD ve İngiltere, Kuzey Kutbu’nda Rusya’ya karşı tatbikat düzenliyor

ABD ve İngiltere, Kuzey Kutbu’nda Rusya’ya karşı tatbikat düzenliyor

0

ABD Donanması yaptığı açıklamada, ABD 6. Filosu’nun (CGF), Kuzey Kutbu’nda ikili bir “denizaltı savunma harbi” eğitimi yaptığını bildirdi.

Açıklamada, iki devlete ait 4 savaş gemisinin, bir denizaltının, bir Amerikan P-8A deniz karakol uçağı ile birlikte Norveç Denizi’nde, zorlu koşullarda, eğitim amaçlı olarak birlikte çalıştığı belirtildi.

Tatbikat için Arleigh- Burke sınıfı muhriplerden, USS Donald Cook (DDG 75), USS Porter (DDG 78) ve hızlı savaş destek gemisi USS Supply (T-AOEG), Kraliyet Donanması’na bağlı HMS Kent (F 78) ile bir araya geldi.

Ayrıca, bir ABD denizaltısının yanı sıra, 4. Filo’ ya bağlı “çok amaçlı deniz devriye ve keşif uçağı” da eğitim faaliyetini destekledi. Bu tatbikatın, iki ülkenin geçen ay İngiltere’de gerçekleşen “denizaltı komuta kursu”nda aldıkları müşterek eğitimi pekiştirmekte faydalı olması amaçlanıyor.

6. Filo komutanı Tümamiral Lisa Franchetti yaptığı açıklamada, “6. Filo, 70 yıldan uzun bir süredir deniz güvenliğini ve istikrarını desteklemek için bölge genelinde güç bulunduruyor. Düzenli operasyonlarımız ve tatbikatlarımız sayesinde, bölgesel ittifakımız güçlü kalmaya devam ediyor. Kuzey Kutbu operasyonları ile ilgili anlayışımızı geliştirirken, burada elde ettiğimiz işbirliği içinde çalışma fırsatından memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

ABD Donanması ve Kraliyet Donanması mensubu 1200 denizci tarafından üst Kuzey Kutup dairesinde icra edilen çok uluslu bu denizaltı savunma harbi tatbikatı, üst Kuzey Kutup dairesinde düzenli şekilde icra edilen, bir dizi eğitim faaliyetinin en sonuncusu olma niteliği taşıyor.

2018 yılında  USS Harry S Truman Uçak Gemisi Görev Gücü ve Iwo Jima Geçici Görev Gücü, Kuzey Kutup dairesi üstünde NATO tatbikatı Trident Juncture’ı desteklemek için faaliyet gerçekleştirmişti. 2019 yılında ileri konuşlu muhrip USS Donald Cook ve 2.Filo bünyesinde görev yapan USS Normandy ile USS Farragut’a bağlı sualtı savunma harbi unsurları,  birlikte tatbikat gerçekleştirmişlerdi.

Express Co UK yaptığı haberde, Birleşik Krallık güçlerinin, ABD ile ortak tatbikat yapmaktaki amacının, katılımcı kuvvetlerin, buzlu sularda, müttefiklerle işbirliği yapabilme yeteneğini canlı tutmak olarak açıkladı.

Rusya Bölgede Eğitimlerini Sürdürüyor

Açıklamalar, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin Kuzey Kutbu’nda, pek de alışılmadık şekilde gerçekleştirdiği,  yüksek irtifa hava indirme tatbikatı ile sergilediği güç gösterisinden bir kaç gün sonraya denk geldi.

Rusya tarafından gerçekleştirilen bu tatbikatta görev alan paraşütçüler, Kuzey Kutbu’nda, 33.000 feet’ten atlayış gerçekleştirmişlerdi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından servis edilen görüntülerde, 10 özel kuvvet askerinin 10.000 metre irtifadaki bir Il-76 stratejik nakliye uçağından atladıkları görülüyordu.

Çeviri: Deniz Kök

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …