Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ABD’de topçu mühimmatları için 130 km gündemde

ABD’de topçu mühimmatları için 130 km gündemde

0

ABD ordusu obüslerin menzilinin 130 km veya daha derinlere ulaşabilmesi için Uzatılmış Menzilli Topçu (ERCA) programını başlattı. ERCA programı ile çeşitli teknoloji çözümleri ortaya konuluyor.

ABD ordusu Uzun Menzilli Hassas Atışlar (LRPF) Çapraz Fonksiyonel Ekibi direktörü Albay John Rafferty, 10 Ekim’de ABD Ordu Derneği’nin (AUSA’s) yıllık konferansında basın mensuplarına verdiği demeçte LRPF Çapraz Fonksiyonel Ekibinin kısa bir süre önce gelecek beş yıllık finansman planına yönelik tüm yatırımları değerlendirmek için ordu biriminin LRPF portföyüne ayrıntılı bir inceleme  gerçekleştirdiğini söyledi.

155mm obüs mühimmatı menzilinin 130km’ye çıkarılması konusunda Albay Raffery “Bence bu tamamen yapılabilir” dedi, ancak ordu birimi hâlâ zaman çizelgelerini ve ne kadar risk almak istediğini araştırıyor.

Albay Raffery, “120-130 km’ye ulaşmamıza izin veren birkaç teknoloji var” açıklamasında bulundu ve Ramjet’in bunlardan biri olduğunu sözlerine ekledi. Topçu mühimmatlarının daha uzun menzillere ulaşmasına yardımcı olmak için hava soluyan jet motorlarına atıfta bulunan Albay Raffery ramjet tahrikli ve katı yakıtlı 155 mm’lik mühimmatlar Poongsan (Güney Kore) ve Nammo’yu (Norveç) örnek gösterdi.

Obüslerin geliştirilmesinde geniş ve uzun vadeli bir girişim olan ERCA programı ile menzilin yanı sıra, ordunun 155 mm’lik C-DAEM mühimmat projesinde toplanan teknolojiler de dikkate alınacak.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…