Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’nin yeni nükleer başlıklı kıtalararası balistik füze programı kavşakta

ABD’nin yeni nükleer başlıklı kıtalararası balistik füze programı kavşakta

0

National Defense’in aktardığına göre ABD Hava Kuvvetleri Nükleer Cephaneliğinin 3 ayağından biri olan kıtalararası balistik füzelerin (ICMB) yenilenmesi gerekiyor. Ancak Boeing’in değiştirme programının bir sonraki aşaması için rekabet etmeme konusundaki son kararı, girişimin geleceği hakkında sorular ortaya koyuyor.

ABD ordusu nükleer caydırıcılığının temel noktasını temsil eden  Minuteman III ICMB’ler yaşlanıyor. Pentagon 2028 yılında yeni nesil GBSD (Kar Tabanlı Stratejik Caydırıcı) sistemini kullanmayı amaçlıyor. GBSD programı 85 milyar dolarlık nükleer modernizasyon girişimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

ABD Hava Kuvvetleri Temmuz ayında sistemi üretmek, kullanıma almak için beş üretim seçeneği içeren mühendislik ve üretim geliştirme aşaması için teklif talebinde bulundu. Boeing ve Northrop Grumman’ın 2020 mali yılının dördüncü çeyreğinde sözleşme için yarışması bekleniyordu.

Program Yöneticisi Yarbay Jason Bartolomei bir basın açıklamasında “GBSD program ofisi üyeleri, her gereksinimin maliyetlerini analiz etmek için çok çalıştılar, her kararı değerlendirmek için modelleme ve simülasyon kullandılar ve silah sisteminin tasarımını, geliştirilmesini ve uygulanmasını takip ediyorlar” dedi.

Bununla birlikte Boeing teklif talebi yayınlandıktan kısa bir süre sonra Northrop Grumman ile seviyeli bir oyun alanında rekabet edeceğine inanmayacağını söyleyerek teklif verme niyetinde olmadığını açıkladı. Hava Kuvvetleri, Boeing’in kararı hakkında kayda değer bir yorum yapmayı reddetti.

Bazı gözlemciler ise seçenek olarak Minuteman III ICMB’lerin ömrünün uzatılmasının değerlendirilebileceğini belirtti. Bunun ile birlikte bazı gözlemciler programda Northrop Grumman – Boeing ortaklığının maliyetleri düşüreceğini ve en akılcı çözüm olacağını öne sürüyorlar. Boeing’in olmadığı rekabetsiz sözleşme durumunun maliyetleri artırmasından çekiniliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Rusya ve Rejim savaş suçu işledi: Ambulanslar vuruldu

Dün İdlib’te ateşkesi sağlamak üzere bulunan Türk askerlerine yönelik hava saldırısı…