Anasayfa Haberler Genel Haberler Almanya en fazla silah ihracatını Türkiye’ye yaptı

Almanya en fazla silah ihracatını Türkiye’ye yaptı

0

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Almanya, 2019 yılında silah ihracatını yüzde 43 arttırarak 1,1 milyar euroya yükseltti. En fazla silah ihracatının ise Türkiye’ye yapıldığı bildirildi. Almanya’nın en çok silah ihracatı Türkiye’den sonra Kuveyt, Britanya, Litvanya ve Singapur’a gerçekleştirildi.

Almanya, TSK’nın 9 Ekim 2019 tarihinde Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekat başlatması üzerine Türkiye’ye silah ihracatını durdurma kararı almıştı. Ancak Almanya hükümetinin harekat sonrasında da Türkiye’ye silah satışlarına onay vermeyi sürdürdüğü haberlere yansımıştı.

Almanya, Suriye operasyonu nedeniyle silah satışına getirilen kısıtlamaya rağmen 2019 yılında Türkiye’ye silah ihracatında rekor kırdı. Türkiye’ye silah satışları son 14 yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Türkiye 2019 yılının ilk sekiz ayında Almanya’dan 250 milyon 400 bin euro değerinde silah ithal etmişti. Söz konusu rakam, henüz sene sonu gelmemiş olmasına rağmen, Türkiye’nin 2005’ten bu yana en fazla ithalatı bu yıl yaptığını gösteriyor.

Türkiye Almanya’dan Hangi Silahları İhraç Ediyor

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın değerini açıkladığı ihraç kalemleri arasında en büyük iki sipariş “bomba, torpido ve roket” kategorisinde yapıldı. Alman hükümetinin verilerine göre yaklaşık 18 milyon değerindeki bu kalemde donanma gemileri için füze savunma sistemleri en önemli yeri tutuyor.

Bakanlık açıkladığı verilerin sadece onaylanan talepler olduğuna, ihraç edilen malzeme sayısını kapsamadığına dikkat çekti. Federal hükümetin bu konuda verdiği bilgiye göre ise yapılan ihracat, donanma gemilerine yönelik füzesavar sistemlerini de kapsıyor.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2017 yılında ayrıca 1 milyon 860 bin euroluk kızılötesi tarama cihazları, 1 milyon 850 bin euroluk donanma gemisi teçhizatı ve 1 milyon 380 bin euroluk askeri uçak teknolojilerine yönelik talebe onay verildi.

Ayrıca bir milyon euro sınırı altında kalan kalemlerin ise “nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlara karşı korunma teçhizatı ve göz yaşartıcı gaz” ile askeri elektronik, ateş destek sistemleri ve ateşli silah kalemleri olduğu bilgisi verildi

Almanya Türkiye’ye kaç adet Leopard tank ihraç etti?

Türkiye’ye Leopard tanklarının ihracatı 35 yıl önce başladı. Alman  hükümetinin verilerine göre, 1982 ile 1993 yılları arasında Türkiye’ye 391 Leopard 1 model tank gönderildi.

Almanya Türkiye’ye ilk olarak 1982 ile 1984 yılları arasında 71 adet, 1990 ile 1993 yılları arasında ise 320 adet daha Leopard 1 model tank sattı.

NATO üyesi Türkiye’ye tank satışı sonraki yıllarda üst modellerle devam etti. Berlin Ankara’ya, 2006 ile 2011 yılları arasında 354 adet Leopard 2A4 tankı sattı.

2005 yılında iki ülke savunma bakanları arasındaki anlaşma uyarınca, Almanya Türkiye’ye, kendi izni olmadan tankları üçüncü bir ülkeye kullandırmak ya da satmayı yasakladı. Bunun dışında da bir sınırlama getirilmedi.

Ayrıca,  Türkiye’ye ihraç edilen Leopard 1 modeli tanklar için geçerli olan “sadece savunma durumunda” kullanılabilir sınırlaması yeni model Leopard tanklarda kaldırıldı.

Kaynak: DW (Deutsche Welle)

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Jandarma’ya ait bir S-70 helikopteri acil iniş gerçekleştirdi

8 Temmuz 2020 tarihinde Bingöl’de Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 t…