Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Almanya, Hint-Pasifik Bölgesinde büyüyen rol öngörüyor

Almanya, Hint-Pasifik Bölgesinde büyüyen rol öngörüyor

0

Alman Hükümeti son zamanlarda Hint-Pasifik bölgesindeki Alman politikasının çıkarlarını, ilkelerini ve merkezi alanlarını formüle etti. Almanya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, yeni kılavuzların bölge için olası bir Avrupa Birliği Genel stratejisine de katkı olduğunu belirtti.

Yeni yönergeler, Almanya’nın Hint-Pasifik bölgesindeki siyasi önlemleri için stratejik bir çerçeve sağlıyor. Asya’nın yükselişiyle, siyasi ve ekonomik ağırlıklar giderek Hint-Pasifik bölgesine kayıyor. Yeni kılavuzlara göre, bölge 21. yüzyılda uluslararası düzeni şekillendirmenin anahtarı olacak. Bu nedenle Almanya’nın güvenlik politikası taahhüdünün olası bir genişlemesi için de hazırlık yapması gerekiyor. Almanya Dış işleri Bakanlığı himayesinde, Bakanlıklar arası bu belgenin hazırlanmasında Almanya Savunma Bakanlığı kilit bir rol oynadı. 

Almanya Savunma Bakanlığı bakış açısından, serbest deniz yolları da dahil olmak üzere barış ve güvenlik konusu özellikle önem arz ediyor. Alman hükümeti, Hint-Pasifik bölgesindeki güvenlik politikası katılımını genişletmeyi planlıyor. Bölgedeki ortaklarla güvenlik ve savunma politikası işbirliğini genişletmenin yanı sıra, bölgedeki Savunma Politikası temasları yoğunlaşacak. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer,geçen yıl Federal Silahlı Kuvvetler Üniversitesindeki güvenlik politikası konusundaki açılış konuşmasında Almanya’nın çıkarlarını daha güçlü bir şekilde savunmasının zamanı geldiğini vurguladı. Bakan, müttefiklerin ve ortakların Almanya’nın inisiyatif almasını, ivme kazanmasını ve seçenekler göstermesini bekleyeceğini söyledi. Şu anda kabul edilen önlemlerle, bu yaklaşım federal hükümetin resmi yönergelerine yansıtılıyor. Bunlar, bölgedeki işbirliğini genişletmek için bazı temas noktaları ve teklifler sunuyor.

Bakan Kramp-Karrenbauer, bölgedeki ortaklara yönelik olarak, müttefiklerle birlikte bölgede daha fazla varlık göstermek için geçen yıl Münih şehrinde kampanya yürütmüştü. Bakan,” çünkü mevcut yasalara saygı duyulmasını sağlamakla ilgileniyoruz “ dedi.

Alman Donanmasının Sachsen sınıfı F 220 fırkateyni, bu yıl Reunion Adası ve Avustralya da dahil olmak üzere Hint-Pasifik sularında beş aylık bir bir süreyi kapsayacak şekilde görev planlaması yapılmıştı. Ancak, Covid-19 pandemisi nedeniyle, bu görev planlaması ertelendi. Bunun yerine, fırkateyn, Avrupa Birliğinin Akdeniz’deki EUNAVFOR MED IRINI operasyonuna katılmak üzere Ağustos ayı başlarında konuşlandırıldı.

 

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Malezya Donanması yeni kıyı muharebe gemileri tedarik edecek

Malezya Kraliyet Donanması (RMN), kıyı muharebe gemilerinin ikinci partisi için seçenekler…