Anasayfa Haberler Genel Haberler Almanya’nın Orta Doğu’ya silah ihracatı ”sözde” kısıtlamalara rağmen artarak devam ediyor

Almanya’nın Orta Doğu’ya silah ihracatı ”sözde” kısıtlamalara rağmen artarak devam ediyor

0

Alman hükümeti,  Yemen’deki Husi isyancılarıyla savaşan Suudi liderliğindeki koalisyon üyelerine 1 milyar Euro’dan fazla silah ihracatını onayladı. Muhalefet ise bunun savaşı şiddetlendirdiğini söylüyor.

Ekonomi Bakanlığı’ndan satışların arttığını gösteren yeni rakamlara atıfta bulunan Sol Parti silahsızlanma uzmanı Sevim Dağdelen, Almanya’nın Yemen’deki vahşetlerde suç ortaklığı yapmaktan kaçınmak için silah ihracatı konusunda son derece seçici olacağına söz verdiğini söyledi ancak bunun boş laftan ibaret olduğunu söyledi.

Alman silah üreticileri, 2019’un başından beri, Suudi liderliğindeki ittifakın bir parçası olarak Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Yemen’deki Husi isyancılarıyla savaşan diğer ülkelere 1 milyar euro (1.1 milyar dolar) değerinde silah ihraç etti.

2019 yılında, Alman hükümeti BAE’ye 257 milyon Euro’dan fazla silah ihracatı gerçekleştirdi. Dağdelen, bunun beş yıldır sürmekte olan Yemen’deki savaşı daha da kötüleştirdiğini söyledi. Dağdelen “BAE ve Suudi Arabistan, zamanımızın en büyük insani felaketinden sorumludurlar.” dedi. Dağdelen Almanya’yı BAE’ye silah ihracatını derhal durdurmaya çağırdı.

Mısır da Alman askeri ve deniz teçhizatının büyük alıcısı olmaya devam ediyor.

Egypt receives second submarine from Germany - Egypt Independent

Suudi liderliğindeki Yemen deniz ablukasına katılmak için savaş gemileri gönderen ülke kısa süre önce Almanya’nın ThyssenKrupp Marine Systems firmasından 1 firkateyn ve 1 denizaltı satın aldı.

2019 yılında Alman hükümeti bu ülkeye 800 milyon Euro’nun üzerinde silah ihracatını onayladı. Suudi liderliğindeki koalisyonun hava saldırılarına katılan Bahreyn, Ürdün ve Kuveyt de Alman silah üreticilerinin müşterileri arasında bulunuyor.

Almanya, dünyanın en önemli silah tedarikçileri arasında 4. sırada yer alıyor. Buna rağmen, Alman hükümeti “kısıtlayıcı” bir silah ihracat politikası izlediğini söylemeye devam ediyor.

2015-2019 arasında Almanya’nın ihracatı % 17 arttı, ancak daha önce Alman silah üreticileri için büyük bir müşteri olan Suudi Arabistan, 2018 sonbaharında kara listeye alındı; Almanya, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine yanıt olarak Suudi Arabistan’a silah ihraç etmeyi sonlandırdı.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü yani SIPRI tarafından yayınlanan rapora göre Almanya’nın silah kısıtlaması dediği şey sadece ihracatın üstünün örtülmesinden ibaret.

İlgili olarak:

Alman hükümetinden Mısır ve İsrail’e silah satışına yeşil ışık

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …