Anasayfa Haberler ALTAY Ana Muharebe Tankında üretim süreci başladı

ALTAY Ana Muharebe Tankında üretim süreci başladı

0

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, M5 Dergisne verdiği mülakatta BMC ana yükleniciliğinde devam eden Altay ana muharebe tankının üretimi hakkında da açıklamada bulundu.

Kendisine yöneltilen önceden tedarik edilmiş motorlarla 6 adet Atlay ana muharebe tankının üretimine başlanıldığı yönündeki soruya, Altay ana muharebe tankının üretimine başlanıldığına vurgu yapan İsmail Demir ilgili olarak:

“Ona adet için 6 demeyebiliriz çünkü bütün yedek motorları tanka koyacaksınız diye bir şey yok da ancak 4 veya 5 olabilir, öyle bir şeye başlandı. Öyle bir şeye neden daha önce başlanılmadığı sorulabilir. Şimdi bir üretim tesisi kurmaya başlayacaksanız, bunun devamında 5 adet ürettim, 3 yıl bekledim durumu olmasın diye bir süreç belirlemek zorundasınız.” ifadelerinde bulundu.

ALTAY tankında geliştirilmiş Volkan atış kontrol sistemi kullanılmaktadır

Mayıs 2020’de İsmail Demir Altay AMT motoru ile ilgili olarak:

“Bir ülkeyle çalışmalar çok çok iyi noktaya geldi, imzalar atıldı diyebiliriz. Motor için yine B ve C planlarımız var.” ifadelerinde bulunmuştu. Demir ayrıca Altay tankında da kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmalarında elektrikli motor içinde çalışmaların mevcut tedarik planlarına alternatif olarak devam ettiğini belirtmişti.

ALTAY Projesi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından prototip üretimi için görevlendirilen OTOKAR’ın ana yükleniciliğinde başladı. Daha sonra gerçekleştirilen seri üretim ihalesini BMC kazandı ve seri üretim süreci BMC’nin ana yükleniciliğinde gerçekleşiyor.

Altay tankının takvimi ile ilgili son olarak SSB Başkanı İsmail Demir daha önceden yaptığı açıklamda takvim safhasının T0+T18 şeklinde belirlendiğini ve T0 safhasının başlatılamamasının sebebinin ise ana yüklenici firmanın güç grubunu temin edememesine dayandığını belirtmişti.

Demir konu ile ilgili olarak yine: “Belli parametreler firmanın da yönetiminde olmadığı için T0 için herhangi bir “deadline” belirlenmedi ancak; güç grubu konusunda birtakım olumlu gelişmeler var ve kısa süre içerisinde takvim başlayabilir.” demişti.

İlgili Olarak:

ALTAY Ana Muharebe Tankında motor sorunu çözülüyor

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…