Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Amerika Birleşik Devletleri ‘Demir Kubbe’ hava savunma füze sistemi satın aldı

Amerika Birleşik Devletleri ‘Demir Kubbe’ hava savunma füze sistemi satın aldı

0

Ünlü savunma haber sitesi Defense News’e göre , Amerika Birleşik Devletleri,  ABD Ordusu için iki adet Demir Kubbe hava savunma füze sistemi satın almaya yönelik sözleşmesini tamamladı.

Birleşik Devletler Ordusu Kongre’ye Ocak 2019’da, İsrail üretimi Iron Dome füze savunma sisteminden satın almak için 373 milyon dolarlık bütçeye onay talep eden 14 sayfalık bir belge göndermişti.

Pentagon ve İsrail Savunma Bakanlığı askeri uzmanlarına göre, sistemi satın alma fikri geçen yıl ABD ordusunun, potansiyel Rus ve Çin seyir füzesi tehditlerine karşı savunmadaki bir boşluğu ele almak için en uygun seçimin; Iron Dome veya Norveç ya da ABD tarafından geliştirilen bir sistemin olup olmadığını değerlendirmek için kısa menzilli hava savunma ihtiyaçlarının dahili bir incelemesinin yapmasıyla ortaya çıktığı ifade edilmektedir.

Demiz Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi

Rafael Advanced Defence System ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi; gelen roketleri, topçu mühimmatlarını ve havan atışlarını tespit etmek, değerlendirmek ve bunlara müdahale etmek üzerine kuruludur. Dünyanın aktif olarak en çok kullanılan füze savunma sistemidir ve 2011’den beri %90’ın üzerindeki başarı hedefiyle 1500’den fazla hedefi imha etmiştir.

Sistem; gündüz-gece, yoğun siste, yağmurlu havada, toz fırtınalarında olmak üzere tüm hava koşullarında etkilidir. Sistem güncel olarak İsrail’in hava sahasını korumaktadır. Her bataryada bir komuta merkezi, 20 Tamir füzesi ile bir adet EL/M-2084 algılama/izleme radarı ve 3-4 sabit fırlatma rampası bulunmaktadır. Demir Kubbe bataryalarının her biri yaklaşık 60mi²(95 km²)’ye kadar savunma yapabiliyor. Sistem şehirlerin etrafına stratejik olarak yerleştirilmekte ve nüfusun yoğun olduğu bölgelere yönelik tehditleri engellemektedir, ıssız bölgelere yönelen tehditleri ise görmezden gelerek masrafları minimum düzeye indirmektedir.

Iron Dome ilk kez Mart 2011’de İsrail ordusu tarafından operasyonel hale getirildi. 7 Nisan 2011’de Ashkelon bölgesindeki Demir Kubbe sistemi, şehre ateşlenen bir Grad roketini başarıyla ele durdurdu ve ilk kez sistem tarafından Gazze’den ateşlenen kısa menzilli bir roket engellenmiş oldu. Sisteminbu ilk müdehalesi Gazze’nin kuzeyindeki İsrail şehirlerinde görülebiliyordu.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

ASELSAN SARP UKSS ailesine Rus silahlarına uyumlu iki yeni üye

ASELSAN Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) konusundaki ürün gamını genişletme…