Anasayfa Haberler Anadolu Sınıfı Test Roketleri isimleri gökyüzüne taşıyacak

Anadolu Sınıfı Test Roketleri isimleri gökyüzüne taşıyacak

0

Uzay ve havacılık alanında yaptığı çalışmalar ile sosyal medyada geniş yankı uyandıran Hezarfen Space geliştirdiği Anadolu Sınıfı Test Roketleri ile binlerce ismi gökyüzüne taşıyacak.

Atlas Sonda sistemi için tasarlanan Anadolu Sınıfı Roket Sistemleri aviyonik ve motor bakımından Atlas Roketlerine benzer nitelikler taşıyacak.

Sistemde yalnızca fırlatma değil, birden çok test uçuşu ile beraber tecrübe ve bir çok bilgide edinilmesi planlanıyor.

Test roketinin ilk varyasyonlarının 9.824 feet (2.994 m) kadar yükselerek testlerini devam ettirmesi planlanıyor.

Bu plana göre doğru konumlandırmalar ve sistemler ile ilgili AR-GE çalışması ekip tarafından Ekim 2019’dan itibaren başlatılacak.

Uzaya Meraklı Kişilerin İsimleri Gökyüzüne Gönderilecek

ATLAS Sonda sisteminin bir parçası olan ve ilk varyasyona sahip Anadolu sınıfı test roketleri bir ilki de Türkiye içinde gerçekleştirmiş olacak. Anadolu Sınıfı Test Roketleri E-K-A Misyonu adı altında çalışmalara ve faaliyetlerine devam ederken, yanında faydalı yük olarak uzaya merakı olan kişilerin isimlerini ücretsiz şekilde gökyüzüne taşıyacak.

7 Eylül 2019 itibari ile E-K-A programından dijital bilet alan kişi sayısı 5 bini geçmiş durumda. Bu yeni çalışma ile beraber NASA’nın Mars misyonundan esinlenerek yapılan dijital bilet çalışması, Türkiye de ilk defa faaliyete geçti.

Hezarfen Space ekibi Türkiye’de bulunan mühendis öğrenciler ile beraber çalışmalarına devam etmekte. Ücretsiz şekilde dijital biletinizi alarak, Anadolu Sınıfı Test Roketlerinde isminizi gökyüzüne gönderebilirsiniz.

Dijital bilet linki: https://bilet.hezarfen.space/

Hezarfen Space Kimdir?

Hezarfen Space kurum yada kuruluşlara bağlı olmayan bağımsız bir ekiptir. İçerisinde üniversite öğrencileri ve normal işlerde çalışan gönüllü ekip üyelerini bulundurur. Şirket yada firma değil, tam anlamıyla bir ekiptir. Uzay ve havacılık ile ilgili çalışmalarda bulunmakla beraber roket ve roketçilik hakkında dünya üzerinde muadilleri bulunan sistemleri minimalize ve ekonomik hale getirerek ülke şartları içerisinde güçlü bir şekilde yapılandırarak sistemler üretir. Bu sistemler tamamen ekip üyelerine ait olmak ile beraber Türkiye’deki roket ve roketçiliğin yüksek bir konuma gelmesini amaçlar. Uzay çalışmaları yapan diğer ekipler gibi sahada temsil etmeyi amaçlayan bir ekiptir.

Tamamen gönüllülük esası ile hareket eden Hezarfen Space, ileriki dönemlerde ise uzay yarışında sesini duyurabilecek nitelikte bir ekip olmayı amaçlamaktadır.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Rus Ordusuna Okhotnik SİHA’nın seri üretim teslimatlarına 2024’te başlanacak

Rusya Silahlı Kuvvetlerine 2024’te yeni ağır insansız hava aracının toplu teslimatın…