Anasayfa Haberler Genel Haberler Aselsan ve Roketsan ile EUROSAM anlaşma imzaladı

Aselsan ve Roketsan ile EUROSAM anlaşma imzaladı

0

 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un davetlisi olarak Fransa’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sürerken stratejik bir anlaşma imzalandı.  Sözleşme Fransa’da  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında gerçekleştirilen görüşmeler esnasında imzalandı. Açıklamayı EUROSAM yaptı.

 

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere Brüksel’de bulunan  Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı ile Fransa Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetler Bakanlığı ve İtalya Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arasında savunma işbirliği niyet beyanını imzalanmıştı.

18 AY SÜRELİ SÖZLEŞME İMZALANDI

Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam tarafından yapılan açıklamada, Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Projesi için Eurosam ile Türk ortakları Aselsan ve Roketsan arasında süresi 18 ay olan bir sözleşme imzalandığı belirtildi.

2020’LERİN ORTASINDA HAZIR OLACAK

Açıklamada, sözleşme takvimine göre üç ülkenin geliştireceği füze programının 2020’lerin ortasında hazır olmasının öngörüldüğü ve hayalet uçaklar, insansız hava araçları ve füzelerden kaynaklanan tehditlere karşı savunma imkanları sağlamasının hedeflendiği belirtildi.

“UZUN İŞBİRLİĞİ” VURGUSU

Eurosam açıklamasında, “Ortak geliştirme faaliyetlerinin Türkiye’nin kendi hava ve füze savunma sistemi geliştirme programını desteklemesinin yanı sıra, ihracat ve Türkiye-İtalya-Fransa arasında daha uzun dönemli işbirliği imkanları yaratması bekleniyor” denildi.

 

Kaynak: SonDakika.com

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …