Anasayfa Haberler ASELSAN SPEWS-II’ye pilotlardan tam not

ASELSAN SPEWS-II’ye pilotlardan tam not

0

Aselsan tarafından Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 Blok 50C uçakları için geliştirilen; pasif tehdit algılama ve aktif karıştırma yapabilen SPEWS-II Kendini Koruma Elektronik Harp Sisteminin (Self Protection Electronic Warfare System) Uçuş Performans Testleri, Konya EHTES (Elektronik Harp Test ve Eğitim Sahası) ve 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında başarıyla tamamlandı.

Test sahasına “Test Destek Merkezi kuruldu”

Testi etkin bir biçimde icra edebilmek için, test sahasında ASELSAN ekibi tarafından Test Destek Merkezi kuruldu. Bu merkezde, EHTES Radarları içerisinde eş zamanlı kayıt ve aktarım yapabilen, test sonuçlarının ASELSAN, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı personeli tarafından anlık olarak izlenip değerlendirilmesini sağlayan haberleşme ve görüntü altyapısı yer aldı. Ayrıca, uçak kokpitlerine yerleştirilen kameralar sayesinde, uçak içi faaliyetler de kayıt altına alındı.

Testlerde, yakın geçmişte güncel tehditlerle faal hale getirilen EHTES’te yerleşik beş adet yerden havaya füze ve silah sistemi radarı ile 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı tarafından sağlanan bir adet F-4 uçağı ve bir adet F-16 uçağı da tehdit olarak kullanıldı. Testler boyunca, SPEWS-II Sisteminin yer-hava ve hava-hava tehditlerine karşı tam algılama ve karıştırma etkinliği gösterdiği gerçek zamanlı olarak gözlemlendi. Beş farklı pilotun komuta ettiği, üç farklı F-16 uçağı ile toplam 22 sorti yapılarak SPEWS-II Sistemi toplamda 40 saati aşkın bir süre boyunca aynı anda aktif olan hava ve yer tehditleriyle test edildi. Uzun uçuş saatleri boyunca sergilediği yüksek performansı, istikrarlı ve güvenilir sonuçlar vermesi, algılama ve karıştırma etkinliğinin yüksekliği ile SPEWS-II Sistemi, filo komutanının da aralarında bulunduğu pilotlardan tam not aldı.

Envanterde ki benzerlerinden üstün

Testlerin sonucunda SPEWS-II Sisteminin, Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan diğer benzer sistemlerden çok daha üstün özelliklere sahip olduğu pilotlarca defalarca belirtildi. Bu başarının ardından, SPEWS-II Sisteminin kısa sürede envantere alınarak, doğrudan harekat sahasında kullanılacağı değerlendirmeye alındı.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …