Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri ASELSAN’dan helikopter platformları için yeni sözleşme

ASELSAN’dan helikopter platformları için yeni sözleşme

0

ASELSAN’dan Helikopter Platformları İçin Yeni Sözleşme

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamaya göre (KAP) ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında helikopter platformları yurt içi ihtiyacına yönelik olarak toplam tutarı 11.500.000,- TL ve 12.300.000,- ABD Doları olan bir sözleşme imzalandı. Yapılan açıklamada sözleşme kapsamındaki teslimatların 2017-2021 yılları arasında gerçekleştirileceği belirtildi.

ASELSAN’ın KAP’a yaptığı açıklama sözleşmenin Şırnak’ta yaşanan helikopter kazası sonrası gündeme gelen Helikopter Engel Tespit Sistemi (HETS) ile ilgili olup olmadığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmamakla birlikte engel tespit sistemi çalışmalarına yönelik milli savunma bakanı Fikri Işık “Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları, elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak, GPS de takıp helikopterlere hemen vereceğiz. Bunu önümüzdeki en geç üç ay içinde tamamlamayı hedefliyoruz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak. Diğer yandan da bunu helikopterin kendi ekranına aktaracak çalışmayı da başlattık. Onu da ASELSAN, daha önceden zaten tecrübesi var. Bu noktada bir de bir kanun değişikliği yapmayı hedefliyoruz. Yükselti yapan her kurum bunu Harita Genel Komutanlığına belli süre içerisinde bildirmek zorunda olacak. Harita Genel Komutanlığı da bildirilen her yükseltiyi hemen kendi sistemine işleyecek ve bunları helikopterlere hemen aktaracak. Bu pasif sistemin yanında bir de aktif sistemlerde de çalışmaları derinleştirme kararı aldık.” açıklamalarında bulunmuştu.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…