Anasayfa Haberler Genel Haberler ASELSAN’dan TSK’ya yeni telsizler geliyor

ASELSAN’dan TSK’ya yeni telsizler geliyor

0

ASELSAN ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” kapsamında ek sözleşme imzalandı.

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında 30.10.2017 tarihinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” kapsamında toplam bedeli 58.900.000,- ABD Doları tutarında bir ek sözleşme imzalandığı duyuruldu. Sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla el telsizi geliştirilmesi ve üretiminin yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada söz konusu sözleşme kapsamında teslimatların 2019-2020 yıllarında gerçekleştirileceği belirtildi.

TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Projesi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, ilk kez havada, denizde ve karada kullanabileceği milli kriptolu bir telsiz çözümüne kavuştuğu proje ile”Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sistemi ATAK, MİLGEM ve ALTAY gibi milli gururumuz olan platformların tüm haberleşme gereksinimlerini milli dalga şekilleri ve milli kripto çözümüyle karşılanmakta, ayrıca NATO sistemleri ve envanterdeki diğer sistemlerle de uyumu sağlamakta.

Türkiye ve savunma sanayi açısından bir çok ilki içeren proje ile Türkiye’de ilk kez milli kripto ve elektronik koruma özellikli HF telsiz ailesinin gerçekleştirildi. Ayrıca hava platformlarına yönelik de ilk kez özgün bir tasarım olan hava telsizi de geliştirilmiş oldu.

ASELSAN’ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sistemleri halihazırda Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Endonezya ve Uruguay silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor. Ayrıca Pakistan ve Endonezya’da bu telsizlerin yerel üretimi de gerçekleştiriliyor.

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsveç Dışişleri Bakanının terör örgütü PKK/PYD’lilerle görüşmesine Dışişlerinden açıklama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından terör örgütü PKK/PYD/YPG mensubu teröristler ile gö…