Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Azerbaycan Fransa’dan savaş gemisi almaya çok yakın

Azerbaycan Fransa’dan savaş gemisi almaya çok yakın

0

Fransız  Naval Group şirketi, 25-27 Eylül tarihleri arasında Bakü’deki ADEX-2018 uluslararası savunma fuarında OPV-90 karakol botunu sundu.

Naval Group Pazarlama Departmanı Başkanı Philippe Darcin, AzeriDefence’e, Fransız Donanması tarafından 10 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren OPV-90 gemisinin, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin önerisi üzerine iyileştirme gerçekleştirdiğini söyledi.

Bölüm başkanına göre, yeni OPV-90, Fransız ve Azerbaycanlı mühendisler tarafından ortaklaşa inşa edilecek.  87 metrelik OPV-90, deniz kontrolleri, açık deniz muhafazası, arama ve kurtarma operasyonları ve insani yardım gibi sivil ve askeri misyonlar yürütme kapasitesine sahip. 1500 tonluk ağırlığa sahip gemi 5-10 tonluk helikopterleri taşıyabiliyor. Gemide kullanılacak silah sistemleri de Fransız şirketlerinden tedarik edilecek.

Ordu.az sitesi Azerbaycan ve Naval Group şirketi arasındaki görüşmelerde sona gelindiğini açıkladı.

Azerbaycan’ın, Ermenistan’ın Avrupa’daki en büyük destekçisi ve Ermeni diasporasının en güçlü olduğu ülke Fransa’dan bu büyüklükte stratejik alım yapması şaşkınlık yarattı.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi ve TCG Pirireis’teki Aselsan Sistemleri

ASELSAN son 10 senede yarattığı bilgi birikimi, yaptığı yatırımlar ve sahip olduğu yetkin …