Anasayfa Haberler Genel Haberler Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 3 adet X-55 taktik İHA’yı düşürdü

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 3 adet X-55 taktik İHA’yı düşürdü

0

Azerbaycan Ordusu tarafından Ermenistan Ordusuna ait X-55 Taktik İHA platformları düşürülmeye devam ediyor

Ermenistan Ordusunun hukuksuz işgal girişimlerinin bir devamı olarak nitelendirilen son saldırılar üzerine yaşanan çatışmalar devam ediyor. Saldırının gerçekleştiği ilk andan beri Azerbaycan Ordusu güçlü bir mukavemet göstermiş ve hatta ilerlemeler kaydetmiştir. Uzun yıllardır Ermenistan işgali altında bulunan bir çok bölge Azerbaycan kuvvetlerince özgürleştirilmiştir.

Azerbaycan Ordusu tarafından 12 Ekim 2020 günü Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait 3 adet “X-55” taktik insansız hava aracı (İHA) düşürüldü. Ermenistan Ordusu tarafından kullanılan bahse konu İHA platformlarından ikisi Tovuz mevkiinde, biri ise Ağdam mekiinde Azerbaycan Ordusu birimlerinin konumları üzerinde keşif uçuşu yapıyordu. Ermenistan Ordusuna ait İHA platformlarının ikisi Tovuz, biri ise Ağdam mevkiinde Azerbaycan Hava Kuvvetleri Hava Savunma birimleri tarafından hemen tespit edilerek imha edildi.

12 Temmuz 2020’de yine Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına karşı Tovuz bölgesinde başlattığı saldırılar soncunda Azerbaycan Ordusu tarafından 15+ X-55 Taktik İHA platformu hava savunma sistemleri tarafından vurularak düşürülmüştü.

Azerbaycan Ordusu tarafından düşürülen X-55 Taktik İHA platformu

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait sekiz hava savunma sistemini imha etti

Azerbaycan Ordusu tarafından 11 Ekim 2020 günü Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait çok sayıda asker, 5 adet T-72 tankı, 6 adet obüs, 5 adet cephane taşıyan kamyon, 11 adet askeri araç, 3 adet ÇNRA, 5 adet kundağı motorlu obüs ve 8 adet hava savunma füze sistemini imha etti. Gece boyunca, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri Hadrut ve Jebrail yönlerinde ilerlemeye çalıştı. Tüm girişimler Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından püskürtüldü. 11 Ekim 2020 günü gece yarısı Ermenistan tarafından bölgeye gerçekleştirilen saldırıda sivil yerleşim yeri hedef alınmıştı.

İlgili Olarak

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait X-55 taktik İHA’yı düşürdü

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’a ait OSA ve S-300 HSS’leri kamikaze İHA’larla vurdu

Azerbaycan Ordusu Dağlık Karabağ’da konuşlu Ermenistan hava savunma sistemlerini hed…