Anasayfa Haberler Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait S300 hava savunma sistemini imha etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait S300 hava savunma sistemini imha etti

0

Ermenistan Ordusunun hukuksuz işgal girişimlerinin bir devamı olarak nitelendirilen son saldırılar üzerine yaşanan çatışmalar devam ediyor. Saldırının gerçekleştiği ilk andan beri Azerbaycan Ordusu güçlü bir mukavemet gösterdi ciddi ilerlemeler kaydetti. Uzun yıllardır Ermenistan işgali altında bulunan bir çok bölge Azerbaycan kuvvetlerince özgürleştirildi.

Azerbaycan Ordusu’nun işgal altındaki topraklarının kurtuluşu için verdiği mücadelede Ermenistan’a ait S300 hava savunma füze sistemi imha edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından 30 Eylül 2020 günü yapılan açıklamada,

“27 Eylül’den bu sabaha kadar yaklaşık 2.300 düşman askeri öldürüldü ve/veya yaralandı, yaklaşık 130 tank ve diğer zırhlı araçlar, 200’den fazla topçu, roketatar, havan sistemi imha edildi. Çatışmalarda yaklaşık 25 adet hava savunma sistemi, 6 farklı kontrol ve komuta-gözlem noktaları, 5 adet mühimmat deposu, yaklaşık 50 adet tanksavar aracı imha edildi.

Dünkü muharebelerde Hocalı, Şuşakend bölgesinde düşmanın 1 adet S-300 hava savunma füze sistemi imha edildi. Kaybedilen mevzileri geri almak için Madagiz yönünde ilave güçler seferber eden düşman, 30 Eylül sabahı erken saatlerde saldırı girişiminde bulundu. Düşmanın bu hareketi engellendi ve birliklerimiz direnişini kırmak için karşı saldırı düzenledi.

Şu anda, tüm cephe boyunca askeri operasyonlar sürüyor.” ifadelerine yer verildi.

Ermenistan Ordusuna Bağlı Piyadeler Vuruldu

Aşağıdaki videoda yer aldığı şekliyle çatışma sahasında bulunan Ermenistan Ordusuna bağlı askerler kamikaze İHA ile vuruldu. Belli bir mesafeden Ermeni askerleri gözetleyen kamikaze İHA, izlediği askerler tarafından fark ediliyor. Yüksek ihtimalle motor sesi ya da yakın mesafe takibi buna neden oldu. Hedef tarafından fark edilmesi üzerine kamikaze İHA, dalışa geçerek hedefine doğru yöneliyor. Saklanma çabası içinde olan Ermeni askerlere angaje olan kamikaze İHA hedefini sapma olmadan imha ediyor.

Vuruş başarısına rağmen tespit edilebilirlik kamikaze İHA’nın en önemli özelliğini anlamsız kılıyor. Azerbaycan’ın insansız hava araçları konusunda büyük ölçüde İsrail bağımlılığı olduğu biliniyor. Buradan yola çıkılarak Azerbaycan Ordusunun envanterinde bulunan, büyük ve tespit edilebilir olan, görüntülerde belirgin olduğu şekliyle havada asılı kalamayan (sabit kanatlı) bir kamikaze İHA’yı düşününce Orbiter-1K ihtimali üzerinde durmak kesin olmamakla birlikte mümkün hale geliyor.

İlgili Olarak

Azerbaycan Ordusundan Ermeni askerlere kamikaze İHA ile saldırı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…