Anasayfa Haberler Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağını düşürdü

0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Ermenistan Silahlı Kuvvetlerine ait bir Su 25 savaş uçağının düşürüldüğü belirtildi. 

Azerbaycan Savunma Bakanlık’ından  yapılan açıklamada,“18 Ekim günü saat 12:30 sularında, birliklerimizin mevzilerine Cebrail bölgesi yönünde hava saldırısı yapmaya çalışan Ermenistan silahlı kuvvetlerine ait bir Su-25 uçağı Hava Savunma Birimlerimizin isabetli ateşi ile yok edildi.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan hava savunma birimleri tarafından 17 Ekim 2020 günü de Ermenistan’a ait Su-25 savaş uçağı düşürülmüştü. 

Türkiye’nin Su-25 düşürdüğü iddia edilmişti

Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Shushan Stepanyan 29 Eylül’de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Su-25 savaş uçağının Türkiye tarafından düşürüldüğünü ve pilotun hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Bu iddia Türkiye ve Azerbaycan tarafından yalanlandı. Ermenistan ise geçerli herhangi bir mesnet sunamadı.

Ermenistan sivilleri katletti

Ermenistan’ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle gerçekleştirdiği saldırılarda bugüne kadar 60 sivil yaşamını yitirdi, 270 sivil yaralandı. 17 Ekim 2020 günü gecesi Gence’ye balistik füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

Sukhoi Su-25

Sukhoi Su-25 Grach (NATO kodu: Frogfoot), Sovyetler Birliği’nde Sukhoi tarafından geliştirilen ve artık seri üretimde olmayan ilk uçuşunu 1979’da yapan bir yakın hava desteği uçağıdır. Bu tek koltuklu oldukça dayanıklı olan uçak, oldukça ağır zırhla donatılmıştır  ve bakımı kolaydır. 250 mermi kapasitesi ile bir adet çift namlulu 30mm top ile donatılmıştır.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya Hava Kuvvetleri ilk NH90 helikopterini teslim aldı

İspanya Hava Kuvvetleri, arama ve kurtarma (SAR) ve muharebe arama kurtarma (CSAR) görev y…