Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Azerbaycan Ordusu İsrail yapımı Cardom 120 mm havan sistemleri ile atış eğitimi icra etti

Azerbaycan Ordusu İsrail yapımı Cardom 120 mm havan sistemleri ile atış eğitimi icra etti

0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki havan birlikleri canlı atış eğitimi icra etti.

Azerbaycan Savunma Bakanı tarafından onaylanan 2020 muharebe eğitim planına uygun olarak, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin havan birlikleri, İsrail yapımı “Cardom Hatchet Recoil havan sistemlerini kullanılarak canlı atış eğitim tatbikatları icra ediyor.

Cardom “Hatchet”, İsrail merkezli Soltam Systems firması tarafından üretilen 81mm / 120mm havan sistemidir. ABD Ordusu, İsrail Savunma Kuvvetleri, NATO ülkeleri ve çeşitli diğer ülkeler tarafından da kullanılmaktadır.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’nın Uluslararası Silah Transfer Trendleri 2019 Raporuna göre İsrail ve Azerbaycan’ın savunma alanındaki ihracat/ithalat oranı oldukça yüksek.

Azerbaycan’ın silah ithalatında İsrail oldukça büyük bir öneme sahip. 2019 SIPRI raporuna göre Azerbaycan’ın silah ithalatında İsrail’in payı %60, İsrail’in Azerbaycan’a olan silah ihracatı oranı ise %17.

Ayrıca yine Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün 2017 raporuna göre,  2017 yılında İsrail’in silah ihracatının 3. büyük alıcısı 137 milyon dolar ile Azerbaycan olmuştu. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Aralık 2016’da Bakü’ye yaptığı resmi ziyaret sırasında Azerbaycan’ın 2016’ya kadar İsrail’den 5 milyar dolarlık silah sistemi satın aldığını açıklamıştı.

Azerbaycan ve İsrail’in savunma alanındaki yakın ilişkileri Ermenistan’ın tepkisini çekmektedir.

İcra Edilen Eğitimin Videosu

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da Conglomerate PGZ ile ortak üretimi p…