Anasayfa Haberler Azerbaycan Radyolink Haberleşme Sistemi (AZRA) projesi ve TASMUS dönemi

Azerbaycan Radyolink Haberleşme Sistemi (AZRA) projesi ve TASMUS dönemi

0

Azerbaycan Radyolink Haberleşme Sistemi (AZRA) sözleşmesi kapsamında ASELSAN tarafından 2016 ve 2017 yıllarında Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi teslim edildi. Bu teslimatlardan sonra sözleşme değişikliği ile Azerbaycan TASMUS sistemi ve Uydu Haberleşme Sistemi ikinci faz olarak sözleşmeye ilave edildi.

Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi

Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi taktik sahada, birliklerin harekat ihtiyaçlarının gerektirdiği temel haberleşme servislerini entegre bir sistem çözümü ile karşılayan haberleşme sistemidir.

Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi, Taktik Saha Haberleşme Sistemi’nin (TASMUS) küçültülmüş ve taktik çanta konfigürasyonu ile hafifletilmiş bir versiyonudur. Sistem ile; savaş alanının yakın-gerçek zamanlı resminin ve bilgilerinin tüm savaş sistemleri arasında paylaşımına imkan verecek haberleşme omurga altyapısını oluşturmayı hedeflenmektedir.

Sistem, silah, sensör ve komuta merkezleri arasında gerekli olan önemli bilgilerin aktarımını ve bu bilgilerin komuta katında tüm seviyelerde izlenebilmesini sağlar. Sistem, askeri operasyon bölgelerinde, ordu ile tabur/bölük seviyeleri arasında etkin komuta kontrol için gerekli olan kesintisiz haberleşmeyi sağlar.

Sistem, bir taraftan stratejik ses ve veri ağları ile geçiş arayüzü sağlarken, diğer taraftan geçit telsizleri üzerinde Telsiz Ağları sistemlerine bağlantı sağlar.

Taşınabilir Radyolink Haberleşme Sistemi

Azerbaycan Ordusunda TASMUS Dönemi

Sözleşme değişikliği kapsamda 2018 yılında Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerine teslimatı yapılan Uydu Kontrol Merkezi ve Haberleşme Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi. Bu şekilde Azerbaycan Ordusunun envanterine ilk defa TASMUS Haberleşme Sistemi ve Uydu Sistemleri girdi. Bağlantılı olarak Azerbaycan Ordusu MEBS Başkanlığına Uydu Şubesi açıldı.

AZRA Uydu Muhabere Sistemi Projesi kapsamında, uydu haberleşme sistemleri tedariki, montajı, kurulumu, test ve kabul faaliyetleri 2019 yılında da sürdürüldü.

Azerbaycan’da gerçekleştirilen tatbikatta da TASMUS sistemleri kullanılmıştı.

TASMUS Taktik Saha Muhabere Sistemi

TASMUS taktik sahada, birliklerin harekat ihtiyaçlarının gerektirdiği tüm haberleşme servislerini entegre bir sistem çözümü ile karşılayan haberleşme sistemidir.

TASMUS’un temel hedefi; savaş alanının yakın-gerçek zamanlı resminin ve bilgilerinin tüm savaş sistemleri arasında paylaşımını sağlamaktır. Sistem, silah, sensör ve komuta merkezleri arasında gerekli olan önemli bilgilerin aktarımını ve bu bilgilerin komuta katında tüm seviyelerde izlenebilmesini sağlar. TASMUS, komuta kademesinin, taktik alanda, günümüz ve gelecekteki haberleşme ihtiyaçlarını karşılayacak, sürekli, esnek ve güvenli haberleşme ağı kurmayı amaçlar.

İlgili olarak:

TASMUS taktik saha haberleşme sistemlerinde modernizasyon ve seri üretim

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Type-31 fırkateynlerinin ön tasarım incelemesi tamamlandı

Babcock, Type-31 (Arrowhead 140) fırkateynlerinin ön tasarım incelemesini tamamladı. Birle…