Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Baltık Denizi’nde dev NATO tatbikatı yarın başlıyor

Baltık Denizi’nde dev NATO tatbikatı yarın başlıyor

0

Almanya’nın Baltık Denizi limanı Kiel’de 9 Haziran Pazar günü başlayacak olan her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen  BALTOPS deniz tatbikatına 18 ülkeden yaklaşık 8 bin 600 askeri personel katılacak. Baltık Denizi’nde gerçekleşecek 47. BALTOPS tatbikatı deniz, hava ve kara kuvvet unsurlarıyla yaklaşık 50 gemi ve denizaltı ile 40 hava aracının katılımıyla 21 Haziran’a kadar sürecek. Eğitim, deniz mayınlarının ve denizaltıların bulunup yok edilmesini, karada bulunan hava savunma ve hava indirme birliklerinin yanı sıra düşman donanma gemilerinin saldırılarına karşı savunmayı da içeriyor.

NATO sözcüsü Oana Lungescu, “Baltık Denizi, İttifak için hayati bir stratejik öneme sahip ve altı NATO ülkesinin kıyısı bulunuyor. BALTOPS şu an 47. yılında ve kimseye yönelik bir faaliyet değil ancak açıkça bölgedeki güvenlik ortamı Rusya’nın yasadışı Kırım ilhakını sonrasında kötüleşti. BALTOPS tatbikatı ile kuvvetlerimizin ne kadar iyi çalıştığını test ediyoruz ve NATO’nun herhangi bir düşmana karşı kendini savunabileceğini gösteriyoruz.” dedi.

Juan Carlos I (L61)

BALTOPS, Baltık Denizi’ndeki en büyük tatbikat olarak düzenli olarak yapılmaktadır. Tatbikata katılan birlikler; Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İspanya, İsveç, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri personellerinden oluşuyor. Rusya tatbikata katılılabilirdi ancak 2014’te Kırım’ın yasadışı olarak ilhak edilmesi ve Doğu Ukrayna’nın istikrarsızlaştırılmasından dolayı davet edilmedi.

Bu yılki BALTOPS, ABD Donanması’nın Norfolk, Virginia’daki 2. Filo komutanlığı tarafından yönetiliyor ve bu tatbiklat komutanlığın Avrupa’daki ilk büyük katılımı olacak. Rusya’nın Atlantik’teki artan deniz faaliyetine cevaben 2. Filo komutanlığı geçen yıl yeniden kuruldu. Amiral Yardımcısı Andrew Lewis, USS Mount Whitney komuta gemisinden BALTOPS’ı yönetecek. BALTOPS tatbikatında çeşitli NATO ve ortak ülkelerden gelen 3.000 personelle İngiltere liderliğinde kara etabındaki eğitimler tamamlanacak.

Tatbikatın bir parçası olarak, deniz piyade kuvvetleri Baltık Denizi bölgesindeki çeşitli yerlerde amfibi saldırı eğitimleri düzenleyecek. NATO’nun Uedem’deki Hava Operasyon Merkezi, tüm hava operasyonlarını yönetecek. Uçak gemisi, hava savunma ve amfibi operasyonlarda destek sağlamak için deniz kuvvetleriyle birlikte çalışacak. Tatbikatın tamamlanmasının ardından, çoğu gemi Kielerwochen deniz geçit törenine katılmak için Kiel’e yelken açacak.

Haber: defenceturk.net 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Rus ve Suriye Deniz Kuvvetleri Tartus Limanı’nda ortak tatbikat yaptı

Rusya ve Suriye Rejim birlikleri ortak tatbikat gerçekleştirmeye devam ediyor. Tartus Dona…