Anasayfa Haberler Barış Pınarı Harekatı öncesi hareketlilik devam ediyor

Barış Pınarı Harekatı öncesi hareketlilik devam ediyor

0

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusu (ÖSO), Suriye’de Fırat’ın doğusunda, barış koridoru oluşturulması maksadıyla başlatılacak ‘Barış Pınarı Harekatı’ öncesi bölgeye takviye göndermeye devam ediyor.

Sınırın Türkiye tarafından toplanan Suriye Milli Ordusu unsurlarına harekat öncesi bilgilendirme yapıldığı ve daha sonra unsurların konvoylar halinde görev bölgelerine doğru yola çıktığı ifade ediliyor.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından dün gece saatlerinde sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Barış Pınarı Harekatı öncesi tüm hazırlıkların tamamlandığı ifade edildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklama;

“Bölgemizin istikrar ve huzuruna katkı sağlayarak Suriyelilerin güvenli bir yaşama kavuşabilmesi için Güvenli Bölge/Barış koridoru kurulması zaruridir. TSK, sınırlarımızda terör koridoru oluşturulmasına asla müsamaha göstermeyecektir. Harekât için tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.” şeklinde oldu.

Suriye sınırına askeri sevkiyat sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere tank, zırhlı araç ve personel takviyesi sürüyor.

Suriye sınırındaki birliklere takviye amacıyla bir süre önce Yayladağı ilçesine getirilen tankları taşıyan askeri araçlar, güvenlik önlemleri altında yola çıktı. İlçeden çıkış yapan tank araç yüklü 10 tırın Suriye sınırındaki farklı illerde konuşlu askeri birliklere takviye amacıyla hareket ettiği öğrenildi. Öte yandan Türkiye’deki farklı birliklerden gönderilen komandoları taşıyan yaklaşık 80 zırhlı araçtan oluşan konvoy, Kırıkhan ve Hassa ilçelerine ulaştı. Konvoyun Şanlıurfa’ya doğru ilerlediği gözlendi.

Sınır ötesi operasyon için tezkere meclisten geçti

Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin 30 Ekim 2019 tarihinden itibaren bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda bugün yapılan oturumda kabul edildi.

Suriye Milli Ordusu’ndan silah bırakma çağrısı

Suriye Milli Ordusu tarafından gün içerisinde YPG/PKK bölücü terör örgütü üyelerine silahlarını bırakıp teslim olma çağrısı yaptı. Yapılan açıklamada “Arap, Kürt, Asuri, Türkmen, Müslüman ve Hristiyan halklarımızla kucaklaşmamıza saatler kaldı”  ifadelerine yer verildi.

Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Selim İdris, Afrin ilçesindeki Hamza Kuvvetleri’ne ait Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, askeri muhalif grupların Fırat’ın doğusuna yapılacak operasyona ilişkin “Terörist çetelerin bölgeden çıkarılması Türk kardeşlerimizle ortak hedefimizdir. Suriye’yi bölmek isteyen bu çeteler ayrıca Türkiye’nin güvenliğini ve istikrarını bozmayı amaçlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi tarafından gün içerisinde yapılan toplantının ana gündem maddesi de Barış Pınarı Harekatı’ydı. Yapılan açıklamada ise; Türkiye‘nin, Suriye‘de Fırat Nehri’nin doğusunda, YPG/PKK bölücü terör örgütüne yönelik olası harekatına yerelden destek verileceği duyuruldu.

TSK ikmal yollarını vurdu

Reuters haber ajansına 2 Türk yetkilinin verdiği olarak ifade edilen demeçte; dün akşam saatlerinde düzenlenen hava harekatının ana hedeflerinden birinin, Suriye’deki operasyon öncesinde YPG/PKK bölücü terör örgütü tarafından kullanılması muhtemel Irak ile Suriye arasındaki tedarik yollarının kesilmesi gösteriliyor.

Dün gece yarısı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Irak/Semalke sınır kapısı bölgesinde, terör örgütü YPG’ye silah sevkiyatı yapan bir konvoyu vurduğu yerel kaynaklarca ifade edildi. Aynı saatlerde TSK’ya bağlı topçu birlikleri tarafından, Suriye’de Haseke’nin kuzeyinde yer alan, Malikiye’deki terör örgütü YPG’ye ait noktalar top atışlarıyla vuruldu.

Suriye Radyosu’ndan yapılan açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetlerine ait savaş uçakları bölücü terör örgütü PKK/YPG tarafından kullanılan 2 ikmal köprüsünü, 1 silah deposunu ve 1 silah mevzisini kullanılmaz hale getirdi. Vurulan silah deposunda çok miktarda tanksavar füzesi-ATGM ve karadan havaya omuzdan atılan füzeler olduğu da farklı kaynaklarda ifade ediliyor. Gerçekleştirilen hava harekatlarında yerel kaynaklar tarafından 5 teröristin etkisiz hale getirildiği yine ifade edilen başka bir husus.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…