BASAT Kablo Bağlantılı İHA

0
Envanterde Yok

“Tam otonom operasyon”

Robonik Mekatronik Teknolojileri tarafından geliştirilen kablo bağlantılı insansız hava aracı sistemi kalkış ve iniş dahil tam otonom operasyon, kolay ve hızlı mevzilenme, kablo üzerinden veri aktarımı sayesinde güvenli ve sinyal karıştırıcılardan bağımsız iletişim, acil durumlar için yedek batarya sistemi, su ve toz geçirmez mimari ile zorlu koşullarda operasyon yeteneği, 150 metreye kadar kablo mesafesi gibi yenilikçi özellikleri ile hem askeri, hem endüstriyel kalite standartlarına uygun olmasıyla öne çıkıyor.

“Akıllı Makara Sistemi”

Kablolu bağlantılı İHA çözümü sahip olduğu akıllı kablo sarma ve bırakma mekanizması sayesinde, İHA biriminden aldığı irtifa bilgisi ve kablo gerginliğine göre kablo mesafesini otomatik olarak ayarlamaktadır, bu sayede kablo sistemi İHA sistemine yük olmadan kullanılmaktadır.

“Geniş Faydalı Yük Seçenekleri”

Kablo bağlantılı İHA Basat, gece görüş, kızıl ötesi, termal ve gün ışığı kameralardan elde ettiği görüntüleri, sahip olduğu fiber optik veri aktarım teknolojisi sayesinde anlık olarak aktarabilmektedir. Kameraların yanı sıra, mobil baz istasyonu, sinyal kesici (jammer), İHA menzil arttırıcı modüller gibi farklı faydalı yükler ile entegre edilebilen Basat, özellikle organizasyon güvenliği, kalabalık kontrolü, deniz savunması, iletişim, trafik yönetimi ve kontrolü, kaçakçılık gibi güvenlik uygulamalarının yanı sıra, inşaat ve şantiye kontrolü, fabrika baca kontrolü, verici ve anten birimleri arıza tespiti, yalıtım kontrolü, güç ve enerji hattı takibi, rüzgâr türbini kontrolü, mobil baz istasyonu yayını gibi birçok endüstriyel alanda da kullanım alanı bulacaktır.

“Yerli ve Milli Teknoloji”

Tamamen yerli ve milli teknolojiye sahip olan Kablo bağlantılı İHA çözümü Basat, Robonik Mekatronik Teknolojileri Teknopark Ankara kampüsünde geliştirilmiştir. Farklı uygulama ve çevresel ihtiyaçlara göre yazılımsal ve donanımsal olarak özelleştirilebilinen Basat, akıllı takip algoritması ve taşıt entegrasyonu, faydalı yük kapasitesinin yükseltilmesi, görüntü işleme yazılımları gibi konularda geliştirilmeye devam edilmektedir. Kablo bağlantılı insansız hava aracı çözümü “Basat” ticari, endüstriyel ve askeri versiyonlar halinde ulusal ve uluslararası pazara sunulacaktır.

Neden BASAT?

 • Yerli ve milli teknoloji
 • Yakın lojistik ve teknik destek
 • Kullanıcı dostu üstün performans
 • Hızlı mevzilenme ve tam otonom uçuş
 • Sinyal bozucu bağımsız (Jammer Free)
 • Kablo üzerinden güç ve veri aktarımı
 • 150 metre irtifa
 • Farklı İHA’lar ile uyumluluk
 • Geniş faydalı yük seçenekleri
 • Benzersiz görev tabanı
 • Güvenli bilgi aktarımı (F/O)
 • Çevre koşullarına dayanım

Teknik Özellikler

Robonik Mekatronik’in kablolu İHA çözümü teknik özellikleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Uyumlu İHATurkUAV, DJI, Yuneec vb.
Acil Batarya Kullanım Süresi20 dakika*
Faydalı Yük Kapasitesi2000 gr*
Kablo Uzunluğu150 metre*
Çalışma Sıcaklığı-20 ile 50 derece
Uçuş SüresiSınırsız
Yatay Takip Hızı40 km/s*
Rüzgar Dayanımı40 km/s*
Kablolu Veri Aktarım ÖzelliğiOpsiyonel
Hareketli Platform EntegrasyonuMevcut*
Kablolu Akıllı TakipMevcut*
Çevresel FaktörlerSu ve Toz Koruması


* Kullanılan İHA birimi ile alakalıdır, farklılıklar gösterebilir.


Kablolu İnsansız Hava Aracı

Kablolu İHA Basat’ın öne çıkan özellikleri:

 • Hızlı mevzilenme ve tam otonom uçuş
 • Hareketli ve sabit platformlara konuşlanma ve entegrasyon imkanı
 • Kablo üzerinden veri aktarımı sayesinde sinyal bozuculardan bağımsız (Jammer Free) operasyon imkanı.
 • 150 m’ye varan görev tavanı (özel istek halinde 300m’ye kadar arttırılabilir).
 • İHA olarak TurkUAV Okto V3 kullanılması halinde 2 Kg’a kadar faydalı yük kapasitesi.
 • Geniş faydalı yük seçenekleri (termal, gece görüşü, zoom özellikli elektro optik kamera vb.).
 • Su ve toz geçirmez mimari ile zorlu koşullarda operasyon yeteneği.
 • Acil kablo bırakma ve 20 dk’ya kadar kablosuz serbest uçuş kabiliyeti.

Yer Güç Biriminın öne çıkan özellikleri

 • Kullanıcı tercihlerine göre, farklı İHA’lar ile entegrasyon
 • Standart konfigürasyon da 3 KW’a kadar güç besleme (özel uygulamalarda 20 KW’a kadar arttırılabilir)
 • 220V AC / 24 V DC güç girişi (Portatif jeneratör, şehir şebekesi veya araç aküsünden beslenme imkanı)
 • Kablo uzunluk ve gerginliğini kontrol altında tutabilen akıllı makara sistemi.
 • Hareketli ve sabit platformlara konuşlanma ve entegrasyon imkanı.
 • Su ve toz geçirmez mimari ile zorlu koşullarda operasyon yeteneği.

Ortak Özellikler

 • Milli özgün tasarım ve üretim.
 • Yakın, etkili ve hızlı lojistik ve teknik destek.
 • Kullanıcı tercihlerine uyumlandırma, sınırsız konfigürasyon seçeneği.

Kullanım Alanları 

Güvenlik Uygulamaları

TurkUAV insansız hava sistemleri; askeri, kolluk kuvvetleri ve güvenlik amaçlı kullanımlarda organizasyon güvenliği, toplumsal olaylara müdahale, petrol ve doğalgaz hattı, elektrik hattı kontrolü, arazi, tesis, yerleşim yeri kontrolü gibi uygulamalarda termal, kızılötesi ve günışığı kamera seçenekleriyle çözümler sunmaktadır.

Askeri Operasyonlar Askeri kara kuvvetleri operasyonları esnasında birliklere bilgi, güvenlik, daha geniş bir görüş açısı ve iletişim imkânı sunmaktadır.

Organizasyon Güvenliği Kalabalık insan topluluklarının katıldığı organizasyonlarda, kalabalık kontrolü, arazi doluluk durumları, altyapı çözümleri, araç ulaşılabilirliği, güvenlik risk analizleri ve yangın kaçış prosedür oluşturma gibi faaliyetlerde kullanılmaktadır.

Kolluk Kuvvetleri Operasyon esnasında ihtiyaç duyulan hava desteği İHA’lar ile sağlanabilmektedir. Helikopterlere oranla daha az maliyetli ve kolaylıkla erişebilir olması bu alanda İHA’ların avantajlarıdır.

Deniz Savunması Kontra korsanlık faaliyetleri, korsan gemi gözetimi ve analizi gibi faaliyetlerde faydalanılmaktadır.

Trafik Yönetimi Karayollarının ne denli verimli kullanıldığı verisinin toplanması ve ileriki projeler için bir referans bilgi noktası oluşturmak amacıyla en verimli ve düşük maliyetli prosedür İHA’lar ile gerçekleştirilebilmektedir.

Kaçakçılık Ülke sınırları üzerinden yapılan yasa dışı mal ürün veya insan ticaretleri ve kaçakçılıklarla mücadelede, özellikle ulaşılması zor arazi şartları olan bölgelerde kolay, güvenli ve düşük maliyetli gözetim imkânı sağlanmaktadır.

İnşaat Şantiyeleri Çoğunlukla kırsal alanlarda, merkezi noktalardan uzak alanlarda gerçekleştirilen endüstriyel yoğunluktaki inşaat sahalarının güvenliği için pratik ve düşük maliyetli bir çözüm önerisi sunar.

Endüstriyel Uygulamalar

TurkUAV insansız hava sistemi çözümleri, petrokimya, doğal gaz, inşaat, iletişim, kamu hizmetleri, üretim ve fabrika gibi endüstriyel alanlarda izolasyon kontrolü, verici ve anten birimleri arıza tespiti, güneş paneli arıza tespiti, sızıntı tespiti, aşınma tespiti, arıza etüdü gibi birçok farklı uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

Rüzgar Türbinleri Türbin kuleleri ve kanatlarına dışarıdan yapılan gözle gözlem işlemini daha iyi (efektif), normal şartlarda tırmanarak veya vinç ile yapılan detaylı teftiş işlerini ise daha kolay, güvenli ve az maliyetle yapmaya olanak sağlar.

Boru Hatları Yüzlerce kilometre uzanan boru hatları üzerinde herhangi bir sızıntı veya aşınma tespitinin yanı sıra güvenlik denetimleri de daha hızlı, organize ve düşük maliyetle gerçekleştirilebilir.

Güneş Panelleri Binlerce panelin bulunduğu güneş enerjisi tarlalarında her bir panelin arıza tespiti, verimlilik oranı (termal kameralar ile) ve üzerinin toz kaplama durumunun tespiti için hem hızlı, hem de düşük maliyetli bir yöntemdir.

Soğutma Kuleleri Üretim fabrikalarının soğutma kulelerinin herhangi bir bakım ve/veya onarıma ihtiyaç duymasının tespiti gibi süreçlerin güvenli ve düşük maliyetle gerçekleştirilmesi adına kullanılmaktadır.

Yüksek Gerilim (Enerji Nakil Hatları) Yüksek gerilim hatlarının barındırdığı enerji miktarı ve kimilerinin bulundukları zorlu arazi şartları nedeniyle bakım ve arıza tespiti çalışmaları güvenlik ve yapabilirlik açısından oldukça meydan okuyucu şartları bulunmaktadır. İHA kullanımı ile bu riskler minimum düzeye indirilmektedir. Güvenli bir yöntem olan helikopter kullanımına oranla ise de çok daha az maliyetli olacaktır.

Altyapı Şehirlerin altyapısını oluşturan yolların, köprülerin, suyollarının, demiryollarının, havaalanlarının ve üst yapıların izlenmesi ve kontrolünü düşük maliyetlerle ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır.

Maden ve Ocak TurkUAV İHA çözümü ile elde edilen 3D nokta bulutu model üzerinden kübaj, hacim ve alan hesapları gerçekleştirebilir, kontur çizgileri atayabilir, demiryolu, boru hattı, elektrik hattı gibi kolidor uygulamalarının işlemleri gerçekleştirilebilir

İlgini Çelebilir!

ANKA-AKSUNGUR

AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, göze…