Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Berserk İKA’ya hava savunma görevi

Berserk İKA’ya hava savunma görevi

0

Belarus’ta robotik sistemler ve optik sistemler üreticisi bir şirket olan BSVT-New Technologies LLC (Belspetsvneshtekhnika), geliştirdiği Berserk insansız kara aracı üzerinden yeni bir insansız hava savunma sistemi geliştiriyor.

Şirkete göre Berserk İKA, modern bir optik-elektronik sistem ve yapay zeka unsurları ile donatılmış olarak, 10 km’ye kadar mesafelerde hedefleri bağımsız olarak tespit edip türlerine göre tanımlayabilir.

Buna göre 2 km mesafedeki bir askeri, 6 km mesafedeki bir tankı ve 10 km mesafedeki döner kanatlı (Helikopter/Drone) hava aracını tespit edebiliyor. Sahip olduğu silahlar ile ise özellikle drone’lara karşı 1 km’den savunma yapabiliyor. Gelişmiş optik sistemlerle donatılan aracın farklı hedefleri tespit etmesi ve tanıması kolaylaşıyor.

Berserk bir kablosuz veri bağlantısı ile manuel olarak kontrol edilebilir ve önceden programlanabilir modda (PPM) çalışabilir. PPM, 24 saat boyunca düşman nesnelerin otomatik olarak algılanması ve devreye alınması ile önceden programlanmış rotaların izlenmesini öngörür.

Kentsel alanda 2000 metreye kadar, doğrudan görünürlük durumunda 5000 m mesafeye kadar kablosuz iletişim bağlantısı kontrol edilebilir.

İKA iki adet dört namlulu GSHG-7,62 mm makineli tüfek ve altı adet Tucha 902V sis havanı taşıyor.

GSHG-7,62 mm makineli tüfek 800 mm uzunluğunda ve 18, 5 kg ağırlığındadır. Silahın ateş hızı ise dakikada 3.500 ve ya 6000 atım, mermi çıkış hızı 820/850 m/s, menzili ise 1000 m’dir.

Berserk İKA, Zafer Bayramı geçit töreninde 57 mm S-5 roketlerini ateşlemesi için 18’li ÇNRA (Çok namlulu roket atar) sistemi edilerek göz önüne çıkmıştı.

Berserk İnsansız Kara Aracı

Türk Savunma Sanayi özelinde İnsansız Kara Araçları Araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Özel Harekât Kuvvetleri uzun menzilli mühimmat sözleşmesi imzalamayı hedefliyor

ABD Özel Harekât Komutanlığı, geçen hafta yayınlanan bir Federal İş Fırsatları bildirisine…