Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri BMC KİRPİ II robotik kol ile görüntülendi

BMC KİRPİ II robotik kol ile görüntülendi

0

BMC’nin KİRPİ II MRAP (Mine Resistant Ambush Protected: Mayına Dayanıklı – Pusuya Karşı Korumalı) aracı İzmir’de robotik kol entegre edilmiş halde görüntülendi.

IDEF’17’de Kirpi I MRAP da robotik kol ile sergilenmişti. Nurol Makina’nın Ejder Yalçın aracı da 2016 yılında ASELSAN’ın ETİ (El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme Sistemi) ile birlikte görücüye çıkmıştı. Ancak her iki araçta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) veya başka bir kullanıcı tarafından sipariş edilmedi.

Robotik kol entegre edilen KİRPİ I | IDEF’17

Görselde yer alan robotik kol entegre edilmiş KİRPİ II’nin Jammer yerleşimi ile TSK tarafından kullanılan diğer KİRPİ II’ler ile uyuşuyor. Aracın üstünde SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) de bulunuyor. Ayrıca görseldeki robotik kol KİRPİ I’e entegre edilen ASELSAN ETİ sistemi ile benzerlik gösteriyor.

Fotoğraf: TRMilitary @Footle

ASELSAN ETİ

El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme Aracı, El Yapımı Patlayıcılara karşı yol ve konvoy güvenliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme Aracında EYP Tespit, EYP İnceleme, EYP Etkisizleştirme ve uzaktan kontrol imkanı sağlayan Güvenlik Yönetim Araçları bulunmaktadır.

El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme Aracı yol kenarlarına ve menfezlere yerleştirilen El Yapımı Patlayıcıları, kumanda kablolarını belli bir mesafeden tespit ve müdahale kabiliyetine sahiptir.

El Yapımı Patlayıcı Tespit ve İnceleme Aracı Sistemleri:

  • Zırhlı araç
  • Robotik Kol (ASELSAN ÇAKI)
  • RF Karıştırıcı Sistemi (ASELSAN GERGEDAN)
  • Termal Kamera (ASELSAN ŞAHINGÖZÜ-OD)
  • Akustik Atış Yönü Tespit Sistemi (ASELSAN YANKI)
  • Sismik Algılayıcı (menfezlerdeki hareketliliği kaydetme amaçlı – ASELSAN entegrasyonu)
  • Güvenlik Yönetim Yazılımı (SECANS)

ETİ Sistemi İnceleme Aracı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, Suriye’ye M2A2 Bradley ZMA sevk etti

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) kapsamında Suriye’nin…