Anasayfa Haberler Borisov: Talep olursa Türkiye ile ek S-400 anlaşması yapabiliriz

Borisov: Talep olursa Türkiye ile ek S-400 anlaşması yapabiliriz

0

Rusya Başbakan Yardımcısı Borisov, S-400 hava savunma füze sistemleri ile ilgili talep gelmesi halinde Türkiye ile ek bir anlaşma yapabileceklerini açıkladı

Star Gazetesinde yer alan haberde Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, talep gelmesi halinde Rusya’nın Türkiye ile bu yıl S-400 sevkiyatına yönelik ek bir anlaşma daha imzalayabileceği, Ankara’nın ek sevkiyat talep etme hakkının da bulunduğunu söylediği ifade edildi.

Gazetecilere konuşan Borisov, Türkiye’ye yıl sonuna kadar daha fazla S-400 sevkiyatı yapılmasına yönelik bir anlaşma imzalanması olasılığının ne kadar olduğu sorusunu cevapladı. Borisov, “Böyle bir hakları var, isteklerini belirtirlerse, imzalarız” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın askeri-teknik işbirliğinden sorumlu federal servisi FSVTS’nin başkanı Dmitriy Şugayev, Haziran 2020’de yaptığı açıklamada:Türkiye’ye ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı yapılması üstüne yapılan görüşmelerde ilerleme sağlandığını, şu anda Ankara’nın nihai kararını beklediklerini söyledi.

FSVTS başkanı Şugayev Ekotürk kanalına demecinde, “Herkesin malumu olan pandemi sebebiyle uygulanan kısıtlamaları düşünecek olursak, (ikinci parti S-400 sevkiyatına ilişkin) sözleşmenin ne zaman imzalanacağına dair tahminde bulunmanın, açık konuşmam gerekirse, bir yararı olmaz. Yine de ikinci bir S-400 savunma sistemi satışı hakkındaki diyaloğun hayli ileri bir aşamada olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İbrahim Kalın S-400 sistemlerinin aktive edilmesinin ertelendiğini açıkladı

Mayıs 2020’de Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Washington DC merkezli Atlantic Council’in internet üzerinden düzenlediği “İdlib’in ve Suriye’de yerinden edilmiş kişilerin geleceği” başlıklı panelde konuştu.

Kalın açıklamasında, Erdoğan ve Trump’ın birkaç kez Patriot füzeleri hakkında konuştuğunu belirten Kalın, “S-400’lerin aktive edilmesi koronavirüs sebebiyle gecikme oldu ancak, ilerleyen zamanlarda planlandığı şekilde devam edecek” ifadelerini kullandı.

İlgili Olarak:

Rusya: İkinci parti S-400 teslimatı için Türkiye’nin kararını bekliyoruz

İbrahim Kalın S-400 sistemlerinin aktive edilmesinin ertelendiğini açıkladı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hulusi Akar ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren İtalya Savunma Bakanı L…