Anasayfa Haberler BTÖ PKK’ya yönelik ‘Sonbahar-Kış Operasyonu’ başladı

BTÖ PKK’ya yönelik ‘Sonbahar-Kış Operasyonu’ başladı

0

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinde, 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlaması dolayısıyla açılış töreninde konuşma yapan İçişleri Bakanı Soylu, “Kış operasyonlarımızın planlamasını yaptık. Bugün itibarıyla sonbahar ve kış operasyonlarımıza başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Törene, İçişleri Bakanı Süleyman SoyluJandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif ÇetinJandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanı Tümgeneral Hüseyin KurtoğluMilli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ile öğrenciler katıldı.

Soylu, törende yaptığı konuşmada, uluslararası sistemin ciddi bir değişim yaşadığını, bu sistemin bütününde de bir güvenlik problemi olduğunu söyledi. 21. yüzyılı toplu çatışmaların olmadığı, sadece bireysel güvenlik kaygılarının yaşanacağı bir yüzyıl olarak hayal ettiklerini ifaden eden Soylu, şunları kaydetti:

“Sürekli operasyon halindeyiz. 2019 yılı için ilkbahar – yaz operasyonlarımızı tamamladık. Sonbahar – kış operasyonlarına başladık 23 büyük, 245 orta ve 12 bin 114 küçük olmak üzere bu yıl ilkbahar-yaz operasyonları kapsamında 12 bin 382 operasyon gerçekleştirdik. Planlanan operasyon sayımızı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 87 oranında arttırdık.

Kış operasyonlarımızın da planlamasını yaptık ve şimdi, bugün itibarıyla sonbahar ve kış operasyonlarımıza başlıyoruz. Sadece şu kadarını söyleyeyim, herkes bilsin ki bu kış boyunca bu dağların tamamı bizimdir.

Önemli bir detay da üst düzey tabir edilen teröristler noktasındadır. Yıl başından bugüne kadar, etkisiz hale getirdiğimiz üst düzey terörist sayısı 108’dir. Örgütün hem eleman temininde hem de lider kadro temininde sıkıntı çektiği tüm istihbaratlarda yer alan bir husustur.”

Kıran Operasyonları

Kıran operasyonları hakkında da bilgi veren Soylu, 17 Ağustos’ta başlatılan operasyonların 4 faz olarak planlandığını ve kendi alanlarında devam ettiğini kaydetti. Soylu, “17 Ağustos’tan itibaren Kıran operasyonları kapsamında şu ana kadar 63 terörist etkisiz hale getirilmiş, 68 mağara ve sığınak da imha edilmiştir.” diye konuştu.

Jandarmanın profesyonelleşme oranı yüzde 82

Terörle mücadelede personel ve teknik kapasite meselelerine bakışlarının değiştiğini bildiren Bakan Soylu, “Bir yandan Jandarmamızın hem sayısını hem de profesyonelleşme oranını arttırıyoruz. 2016’ya göre Jandarmamızda profesyonel personel mevcudundaki artış yüzde 79 seviyesindedir. Jandarmamızın profesyonelleşme oranı 2016-2019 yılları arasında yüzde 57’den yüzde 82’ye çıkmıştır” şeklinde konuştu.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Filipinler COVID-19 nedeniyle savunma sanayii ithalatını erteliyor

Filipinler, COVID-19’un getirdiği olumsuz ekonomik şartlar sebebiyle savunma sanayii…