Anasayfa Haberler Çin, yer gözlem uydusu Gaofen-10’u başarıyla fırlattı

Çin, yer gözlem uydusu Gaofen-10’u başarıyla fırlattı

0

Çin ”Gaofen-10” yeryüzü gözlem uydusunu yörüngeye gönderdi.

Çin’in Ağustos 2016’da Long March 4C roketi ile uydu yörüngeye gönderme girişiminde yaşanan aksilik sonrası ileri tarihe ertelenen Gaofen-10 yer gözlem uydusu başarıyla yörüngeye fırlatıldı. Başarısız olan 31 Ağustos 2016’daki ateşlemeyi Çinli yetkililer birkaç hafta süresince kabul etmemişlerdi.

Çin Devlet yayın kuruluşları tarafından yayınlanan haberlere göre, Long March 4C roketi ile fırlatılan Gaofen-10  yer gözlem uydusu, Çin’in Kuzeyinde yer alan Shanxi kentinde bulunan Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı.

Gaofen-10 uydusunun genel kullanımı hakkında Çin basınında yer alan bilgiler ise şöyle; arazi araştırmalarında, kentsel planlamada, karayolu ağı tasarımında, mahsul verim tahminlerinde ve afetlere karşı planlamada kullanılacak ve ayrıca Bir Yol Bir Kuşak Projesi(BRI) gibi önemli ulusal stratejilere hizmet edebilecek. Uydunun kesin yapısına dair ise bilgi henüz açıklanmadı. Gaofen uydu ailesi, Çin Yüksek Çözünürlüklü Yer Gözlem Sisteminin önemli bir parçasını teşkil ediyor.

ABD kaynaklarınca yayınlanan verilerde, Long March 4C roketi ile fırlatılan Gaofen-10 yer gözlem uydusu, 97.8 derecelik bir eğim ile atmosfer dışına çıkarak yörüngesine yerleştiği ifade ediliyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…