Anasayfa Haberler Genel Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kıbrıs açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kıbrıs açıklaması

0

Türkiye Kıbrıs’ta üs inşa edecek mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin KKTC’de kalıcı ve kapsamlı bir deniz üssü kurmak istediği iddiası üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları: “Bizim KKTC’de üs diye bir sorunumuz yok. Niye? Bizim topraklarımızdan oraya ulaşmak, Doğu Akdeniz’e varmak dakikalarla konuşulacak bir şey. Ama Yunanistan’ın oraya öyle bir yakınlığı yok. Dolayısıyla bizim orada üs kurma ihtiyacımız yok. O işin sadece psikolojik boyutu var. Bu açıdan ihtiyaç duyacak olursak üs de kurabiliriz. Oradaki varlığımız önemli. Araç gereç konusunda da güçlü olmak durumundayız.”

Asker sayısı artacak

“Yok efendim neymiş, asker sayımızı azaltmalıymışız! Kusura bakmasınlar, biz orada asker sayımızı azaltmayacağız, artıracağız. Laf dinlemiyorlar. Dinleselerdi, Kofi Annan’la biz bu işi çözerdik. Annan Planı’nda biz her şeyi kabul ettik ama onlar sattı. Referandumda verdikleri söz neydi, ne yaptılar? Biz evet dedik, onlar hayır dedi. Onları tuttular AB’ye aldılar bizi dışarıda bıraktılar. Bundan sonra bizim için orada kendi ilan ettiğimiz reçete ne ise biz bu reçeteyi uygulamaya koyarız.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yöneltilen sorularda Kıbrıs’a yapılması düşünülenin “deniz üssü” olarak belirtilmemiş olması verilecek cevabı değiştirmiş gibi gözüküyor. Cumhurbaşkanı soruyu Deniz Kuvvetleri açısından değil, genel kapsamda değerlendirmiş durumda. Doğu Akdeniz’de artan gerginlik üzerine Kıbrıs’ta deniz üssü açılması zaman içerisinde gereklilik halini alacaktır.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

Venezuela Stratejik Operasyonlar Komutanı Remigio Ceballos, kimliği belirsiz bir uçağın EE…