Anasayfa Yazılar Defence Turk GİRSAN’da!

Defence Turk GİRSAN’da!

0

Ülkemiz silah sanayi sektörünün önemli firmalarından biri olan Girsan Makina ve Hafif Silah Sanayi Ticaret A.Ş.’nin davetlisi olarak Giresun’da bulunan Defence Turk ekibi; GİRSAN’ın geliştirdiği silah sistem çözümlemeleri başta olmak üzere; ihracat faaliyetleri, Ar-Ge faaliyetleri, imalat yöntemleri, mevcut üretim tesisleri ve çok yakında faaliyete geçecek yeni tesisleri hakkında bilgiler toplayacak. GİRSAN üretimi tabancalar ile Can Yazıcı’nın ‘taktik atış’ videoları yine bir seri olarak sizlerle paylaşılacak.

Girsan Makina ve Hafif Silah Sanayi Ticaret A.Ş.

GİRSAN, 1993 yılında Giresun’da Girsan Silah Sanayi olarak kuruldu. 1995 yılında ise ilk tabanca çözümleri olan Compact ve Regard modellerini piyasaya sundu. Bu süreci takiben 2004 yılında Compact MC ve Regard MC modelleri satışa sunuldu. GİRSAN ilk yurtdışı satışını Regard MC modeli ile 2006 yılında gerçekleştirdi. Tabanca dışındaki silah sistemleri üzerine de çalışmalar yürüten GİRSAN; 2012 yılında yarı otomatik yivsiz setsiz inertial sistem(kinetik) 12 kalibre av tüfeğinin çalışmalarını tamamladı ve piyasaya sundu. Günümüz itibariyle GİRSAN’ın ürettiği silah sistemleri 50’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir.

Referanslar/ Kullanıcılar

GİRSAN tabancaları yurtiçinde başta Türk Silahlı Kuvvetleri (Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı) ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır. GİRSAN tabancaları yurtdışında ise Güney Afrika Metropolisi, Peru Polis Teşkilatı, Malezya Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Malezya Emniyet Teşkilatında, Gürcistan Emniyet Teşkilatında, kadro silahı olmayı başarmıştır. GİRSAN tabancıları halen Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok Güney Amerika, Avrupa, Uzakdoğu ve Orta Asya ülkelerine ihraç edilmektedir.

Defence Turk ekibini Girseun’da fabrikalarında ağırlayan Girsan Makina ve Hafif Silah Sanayi Ticaret A.Ş.’nin Fabrika Müdürü Zafer Çapraz ile Yayın Koordinatörümüz Ahmet Alemdar’ın yaptığı mülakatta GİRSAN’ın günümüzdeki ve gelecekteki faaliyet planlarını üzerine söyleşi yapıldı.

GİRSAN Fabrika Müdürü Zafer Bey ile Söyleşimiz:

YK Ahmet Alemdar: GİRSAN’ın ürünlerde ne ön plana çıkıyor?

Fabrika Müdürü Zafer Bey: GİRSAN olarak silah imalatı konusunda iyi bir bilgi birikimine sahibiz. Silah imalatı konusundaki bilgi ve tecrübe ile teknolojik olanakları da birleştirip yüksek kalitede ve kullanıcısına güven veren ürünler ürütmek amacıyla faaliyetlerimizi yürütüyoruz. GİRSAN ismiyle birlikte firmamız ‘yavuz16’ ismiyle de yaygın olarak bilinmektedir. Geçmişte firmamız yavuz16 ismi altında faaliyetlerini yürütüyordu.

YK Ahmet Alemdar: Ürünlerinizin yaklaşık olarak yüzde kaçı yurt dışına satılmaktadır? Ağırlık hangi bölgede, ülkede ve modelde?

Fabrika Müdürü Zafer Bey: GİRSAN tabancaları yurt içinde başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere Türk güvenlik güçlerince kullanılmaktadır. GİRSAN tabancaları yurt dışında da dünyanın farklı bölgelerinde 50’den fazla ülke tarafından kullanılmaktadır. En büyük ihracatı Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştiriyoruz bu bağlamda av tüfeği ve farklı modeller de tabanca satıyoruz. 2018 öncesinde %20-30 yurt dışı olan satışlardaki ihracat payı son 3 ay rakamlarına göre %80 üzerinde ve Ağustos ayında bu rakam daha da artmış olacak. İç pazardaki talepleri ihmal etmemek üzere dış pazar payını %80 düzeyinde tutmayı planlıyoruz.

YK Ahmet Alemdar: Yeni bir yurt dışı kullanıcısı olacak mı yakın zamanda? Değerlendirilen bir talep var mı?

Fabrika Müdürü Zafer Bey: Amerikalı bir silah dağıtım firması olan Europan American Arms ile bu yılın başında distribütörlük konusunda 3 yıllık anlaşmaya vardık. Yapılan anlaşma kapsamında EAA ürün satışlarını GİRSAN markasıyla yapıyor.

Faaliyette bulunduğumuz her ülkede farklı distribütörlerimiz var ve GİRSAN olarak fason imalat yapmıyoruz. Satılan her ürün GİRSAN markası adı altında satılmaktadır.

YK Ahmet Alemdar: GİRSAN’ın yeni ürünlere yönelik AR-GE projeleri var mı? Ar-Ge’ye ayrılan bütçenin tüm bütçedeki payı ne kadar?

Fabrika Müdürü Zafer Bey: Subcompact model tabanca üretimi üzerine önümüzdeki dönemde bir çalışmamız olacak. Yeni tesislerimize geçişimiz ile 2020 yılı itibariyle hem 5.56x45mm hem de 7.62×51 mm piyade tüfeği üretme planımız var. Keskin nişancı tüfeği üretimine yönelik ise talep var ama adım adım ilerlemek istiyoruz. Piyade tüfeğinden önce av tüfeği yaptık 12 kalibre. Burada edindiğimiz tecrübeleri piyade tüfeğine taşıyıp daha sorasında piyade tüfeğinden edinilecek tecrübe ile keskin nişancı tüfeği veya daha yüksek kalibre üretimi yapılabilir. GİRSAN olarak şu an birincil hedefimiz yerli ve milli piyade tüfeği üretmek. Bütün bütçemizin en az %5’i kadarını Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Yeni tesisle beraber Ar-Ge bütçesinde de artış olacak.

YK Ahmet Alemdar: Yeni fabrika GİRSAN’a neler kazandıracak?

Fabrika Müdürü Zafer Bey: Bina yalın üretimine yatkın bir şekilde tasarlanıp inşa edildi. 2019 yılı sonu itibariyle 20 bin metrekare olan yeni fabrikamıza geçiyoruz. GİRSAN olarak yeni fabrikamızda oluşturacağımız üretim parkuru ile sadece hafif silah üretimi ile faaliyetlerimizi sınırlamayacağız; yeni tesisimizde  savunma sanayii projelerine yönelik parça üretimi yaparak sektöre katkıda bulunacağız.

Yeni tesise geçişimiz ile birlikte kademeli olarak üretim kapasitemiz de üçe katlanacak. Yaklaşık olarak yıllık üretim kapasitemiz 150.000 adet hafif silah düzeyinde olacak. Geçiş gerçekleştireceğimiz yeni tesisle birlikte yeni makineler alınacak ve yeni üretim hatları kurulacak. Bu süreçte kontrollü bir şekilde üretim kapasitemizi artıracağız.

20.000 metrekare alana sahip olan yeni tesisimizde; 8500 metrekare kapalı üretim alanı, yaklaşık olarak 2400 metrekare ofis alanı, sadece Ar-Ge’nin buradaki alanı 300 metrekare olacak. Yaklaşık 600 metrekare mühendis ofis alanı olacak.

İlgini Çelebilir!

S-400 ”Triumph” Hava Savunma Füze Sistemi

Rus Savunma Sanayii teşebbüsü Almaz Antey firması tarafından tasarlanıp üretilen S-400 Tri…