Anasayfa Tedarik ve Ar-Ge Projeleri Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Projesi

Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Projesi

0
Proje AşamasındaPrototip/ÜretimEnvanter

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına yönelik olarak, barışı destekleme, denizde denetim, doğal afet yardımı, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliye edilmesi harekâtlarının icra edilmesi ve hâlihazırda icra edilen lojistik destek faaliyetlerinin (gemilerin denizde/limanda yakıt/su ihtiyacının karşılanması, yakıt depolarının bütünlemelerinin yapılması, yakıt depoları arasında yakıt transferlerinin yapılması vb.) sürdürülmesi görevlerini icra etmek maksadıyla 1 (bir) adet Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) tedarik edilecek.

194 metre uzunluğunda ve 22.000 ton ağırlığında olması beklenen geminin tedariği kapsamında

SSM ile, STM arasında 2012 yılında DİMDG Tasarım Paketi Tedariği Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme kapsamında STM A.Ş.

  • Dz.K.K.lığı yönetim ve sorumluluğunda ve birlikte iş paylaşımı şeklinde yürütülen Proje kapsamında STM;
  • Form Optimizasyonu ve Model Deneylerinin İTÜ tarafından yapılması,
  • Gemi tasarımı için gerekli olan yapısal konstrüksiyonun boyutlandırılması ve yapısal analizlerin gerçekleştirilmesi,
  • 3-Boyutlu CAD/CAE faaliyetleri gerçekleştirilerek, geminin 3-Boyutlu modelinin hazırlanması, geminin Elektrik Sisteminin tasarımının yapılması,
  • Hava Emiş Sistemi ve Egzoz Sistemi analizleri ve yerleşimlerinin yapılması,
  • Gemide yer alması öngörülen sistem/cihazlara ilişkin olarak ihtiyaç duyulan teknik bilgilerin üretici firmalardan temini ve incelenmesi,

sorumluluklarını üstlendi.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Sefine Tersanesi arasında, 10 Temmuz 2018’de,  Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) Tedarik Projesi Sözleşmesi imzalandı. SEFT Ship Design firması ise DIMDEG Projesi’nin ihale aşamasından itibaren, Sefine Tersanesi’ne, tasarım ve mühendislik hizmetleri  veriyor.

14 Aralık 2018 tarihinde ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı ile Sefine Tersanesi arasında Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) Projesi ile ilgili olarak sözleşme imzalandı. ASELSAN 19,5 milyon euro ve 86 milyon lira tutarındaki iş yükünün teslimatını 2023 yılına kadar gerçekleştirilecek.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

KORKUT-İHA

KORKUT-İHA 35 mm Tek Namlulu Silah Sistemi KORKUT-İHA, sabit tesis ve sınır bölgelerinde k…